3 Mayıs Türkçülük Günü Mesajı « Yenigün Gazetesi
SON DAKİKA

Korkunç kaza!

ASAYİŞ, SON DAKİKA

3 Mayıs Türkçülük Günü Mesajı

Bu haber 03 Mayıs 2019 - 18:18 'de eklendi.

Türk tarihi açısından en önemli olaylardan birisi 3 Mayıs 1944 olaylarıdır. 3 Mayıs 1944 tarihinde o zamanın iktiranın Türklüğü aşağı gördüğü, horladığı bir vakitte bir avuç Türkçü aydın buna karşı dik duruşuna saldırı olmuştur. Bu Türkçü aydınlardan dönemin iktidarınca nizam düşmanlığı ve ırkçılık gibi suçlamalara maruz kalarak yargılanmışlardır.
Türk tahinide Türkçülük-Turancılık mahkemeleri olarak geçen bu olayda başta Hüseyin Nihal ATSIZ, Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ ve beraberinde ki Türk milliyetçilerinin; yargılanmaları büyük tepki görmüş Türk gençliği “Türkçülüğe” ve “Milliyetçiliğe” karalama ve iftiralara karşı tek yürek olmuştur. 19 Mayıs 1944 de dönemin cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından göstermelik şekilde affedilmiştir.Türk Milliyetçili, Türklüğü savunmanın bedelini işkencelere ve tabutluklara maruz kalarak nice çile ve sıkıntılara göğüs gererek ödemişlerdir. Türk milliyetçileri iftiralara, baskılar ve nice suçlamalara rağmen Türklük Şuurunda, Türkiye sevdasından ve Türk Birliği ülküsünden vazgeçmemişlerdir. Bu mahkemeler sonucu aydın Türk milliyetçileri haklı ortaya çıkarak aklanmışlardır.
Türk milletine emperyalizme karşı korumak için inandıkları fikirleri, değerleri ve doğruları haykıran Türk milliyetçilerinin verdikleri bu mücadele bugün daha net bir şekilde anlaşılmaktadır. Dün Türk Milliyetçilerini en ağır şekilde eleştirenler bugünler de ise onlara hak verme mecburiyetini yaşamaktadırlar. Ülkü Ocakları olarak Türk gençliğinin Milli şuur ve benliklerinin farkında olarak yetişmesinin gayreti içerisindeyiz. Bu önemli günde daha içlerinde ki milli şuur ve iman ateşi sönmeyen ve Türk milliyetçiği tarihinin altın sayfalarını oluşturan ülkü devleri başta Başbuğumuz Alparslan TÜRKEŞ Hüseyin Nihal ATSIZ, Nejdet SANÇAR, Fethi TEVETOĞLU, Orhan Şaik GÖKYAY, Zeki Velidi TOGAN, Muzaffer ERİŞ, İsmet TÜMTÜRK ve daha bir çok Türk milliyetçisine rahmet ve minnetle anıyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle Türk milletinin gelecekte daha önemli noktalarda olması gayreti, azmi ve kararlılığıyla 3 Mayıs milliyetçiler günün kutlamanın gururu içerisindeyiz. Milliyetçiler gününün devletimize ve milletimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”

Bafra Ülkü Ocakları Başkanı

Kemal ŞAHİN