BAFRA’YI BAFRA YAPACAK 3 PROJE « Yenigün Gazetesi
SON DAKİKA

Korkunç kaza!

ASAYİŞ, SON DAKİKA

BAFRA’YI BAFRA YAPACAK 3 PROJE

Ali Kavak’ın kaleminden..

Bu haber 12 Şubat 2019 - 11:02 'de eklendi.

BACASIZ SANAYİ TURİZM
Dünya’da bacasız sanayi olarak taçlandırılan, istihdama büyük katkı sağlayan getirisi yüksek olan bir sektördür.
Turizmi iyi kullanan beldelerde yapılan yatırımların çok kısa zamanda kendini amorti etmesi işsizliğin az olması gelir seviyesinin yüksek olması sebebiyle bacasız sanayi olarak adlandırılır.
Gelelim asıl meseleye Karadeniz’in incisi BAFRA’ya..
Eşsiz doğaya sahip olmasına, Kızılırmak gibi bir cevheri barındırmasına, Derbent Barajı gibi doğanın ve suyu iç içe olduğu manzaraya sahip olmasına, Kapıkaya gibi bir yere bir çok beldenin imrenek baktığı bir yer olmasına, Kuş Cenneti gibi eşine az rastlanır bir doğa üstü güzelliğe sahip olmasına rağmen bu ve benzeri görülmesi gezilmesi gereken yerleri bulunmasına rağmen, mahallesi kadar olan komşu beldeler kadar turizmden neden ve niçin faydalanamıyor?
Turistler Bafra’dan miçin transit geçiyor veya Kapıkaya festivaline aşırı katılım olmasına rağmen Bafra’nın esnafı halkı neden bundan hiç istifade edemedi?
SIKINTI BİZDE Mİ?
Sağımız solumuz bu pastada ki payını alıyor ve biz bu pastadan pay alamıyorsak problemi çok uzaklarda aramamak getekir.
KOZLARIMIZI KULLANMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?
Elimizde kullanacağımz sayısız argüman varken neden ve niçin kullanmıyoruz. İşsizliğin önüne geçebilmek esnafımızın ve halkımızın yüzünü güldürebilmek için..
DERBENT BARAJI UZUN GÖL OLABİLİR Mİ?
Uzun Göl dediğimiz nekan doğa harikası ve iki tepenin arasında 400 metre uzunluğu 200 metre genişliği olan, insanların gezme alanının kısıtlı olduğu bir yer olmasına rağmen, çekmiş olduğu yerli ve yabancı turiste bakarsan bir ilin nüfusu kadar nasıl oldu bu iş?
REKLAM, AZİM, İRADE,YATIRIM
Peki elimizde uzun gölden daha büyük bir doğa manzarası harika her türlü konaklama ve sosyal alanlar yapabileceğiniz alanlar mevcutken, gölü farklı aktivitelerle nasıl isterseniz o şekilde kullanabileceğiniz ortam mevcutken ve hemen yanında Kapıkaya gibi bir cazibe merkezi duruken, bu kadar etkeni bir araya getirmişken bize reklam, azim, irade, ve yatırımdan başka bir şeye ihtiyacımız yok.
Bafra’ya borcu olanların elini taşın altına sokma zamanı gelmedi mi?
Belediye sosyal alanlar oluşturarak, doğa sporları yapabilecek alanları çoğaltarak, iş adamlarımız oteller ve gölde tekne turları, balık tutma alanları Bafra’yı tanıtacak hediye eşya dükkanları oluşturarak bunu başarabilir miyiz? çok rahat başarabiliriz.
Dışarıdan gelen birisi Bafra’dan hediye götürmek istiyor ama bulamıyor.
Bafra’yı ifade edebilecek hiç mi bir yerimiz yok ki insanlar arasada bulamıyor.
Herşeyin hayırlısı diyorum ama şunu da eklemeden geçemiyorum;
Ağlamayan çocuğa meme vermezler.
Yeter ki dört şeyi bir araya getirelim
Azim, irade, yatırım, reklam gerisi teferruat.
SEDDE PROJESİ
Birçok beldenin sahip olmak isteyipte sahip olamadığı Bafra’ya mevlamın lütfu olmasına rağmen kullanmadığımız Kızılırmak Deltası.
Güzel bir proje ile cazibe merkezi haline getirebilirmiyiz? çok rahat. Dışarıdan bir misafiriniz geldiğinde nereye gidiyoruz Samsun veya Sinop neden çünkü Bafra’da gününüzü geçirebileceğiniz rahat edebilceğiniz misafirinizi ağırlayabileceğiniz alan yok.
Buyrun size Bafra’lıyı ve turistleri elinizde tutabileceğiniz paranın Bafra’da kalmasına sebep olacağınız SEDDE PROJESİ.
Aslında uygu Bafra’yı taşıyabilecek eksikliği kapatabilecek cazibe merkezi olabilecek proje olduğu müddetçe.
KUŞ CENNETİ
Dünya miras listesine koymaya haırlanırken Dünya bu güzelliği görmüşken yabancılar sürekli buralarda inceleme yaparken bizler sadece olayları seyirci gibi izliyoruz.
Bu alanda su sıkıntımız yok, doğaya zarar vermeyecek ve etkilemeyecek alanda sunni göl oluşturularak insanların olta ile balık tutabilecekleri içinde küçük tekneler ve benzeri araçlar ile gezebilecekleri etrafında lokanta, otel , hediyelik eşya dükkanları ve insanların piknik yapıp zaman geçirecekleri alanları oluşturalım gerisini vatandaşlara ve turistlere bırakalım.
Bakın neler oluyor.
ELİMİZDE Kİ KOZLARI FIRSATLARI KULLANMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?
BAFRA’YI BAFRA YAPACAK 3 PROJE
Özellikle bu üç projeye sahip çıkalım gereken değeri verip halkımızın ve insanların hizmetine sunalım, halkımızı feraha refaha kavuşturalım.

Ali Kavak
Ali Kavakalikavak55@hotmail.com