Yapay zekaların meslekler üzerinde etkisi olacak mı? « Yenigün Gazetesi
SON DAKİKA

Korkunç kaza!

ASAYİŞ, SON DAKİKA

Yapay zekaların meslekler üzerinde etkisi olacak mı?

Şükran AKGÜN’ün kaleminden..

Bu haber 27 Ağustos 2019 - 10:31 'de eklendi.

Avcı-toplayıcı grupların, bitkileri ve hayvanları evcilleştirmesi sonucu doğan tarım devrimi beraberinde 18. ve 19. yüzyıllarda yeni buluşların üretimi olan ve buhar gücüyle çalışan makinelerin etkisiyle endüstri devrimini gerçekleştirmiştir. Endüstri Devrimi’nin sonucu ise elektronik ve telekomünikasyon alanındaki gelişmelerle birlikte günümüzün en etkili dönüşümü olan “Bilişim devrimini” gerçekleştirmiştir.
Modern çağın devrimi olan bilişim devrimi modern çağın özellikleri ile birlikte inavosyonunu baş döndürücü bir hızla tamamlamaktadır. En büyük etkisini ise meslek seçiminde veyahut mevcut meslekler üzerinde göstermektedir.
Modern çağın en büyük özelliği zamanın hızlı akıp geçmesidir. Geçmiş zamanlarda, zaman dilimi aralıkları oldukça genişken modern çağda bu aralıklar her geçen gün daralmaktadır. Elbette bu gelişmelerin meslek hayatlarımızda ki etkileşimleri her geçen gün bize kendini göstermektedir, gösterecektirde. İnsanlar mesleklerini ortalama 30-40 yıl icra edebilirlerken günümüzde teknolojinin inovasyon oranında 10 – 15 yılda bir yeni meslek öğrenmek zorunda kalacaklardır. Tarım devrimin de nalbantlık önem arz eden meslek iken endüstri devrimi ile birlikte arabaların önem kazanmasıyla şoförlük mesleği icra edilmeye başlamıştır. Oysa ki günümüzde uçan arabaların geliyor olması ile birlikte şoförlük mesleği ya tamamen ortadan kalkacak, ya da gelişen inovasyonla birlikte yeniden kavramsallaştırılacaktır. Dolayısıyla mesleklerde önemli bir kavram olan “tecrübe” kavramı hızla etkisini yitirecektir.
Bulut teknolojisi, yapay zeka, dijital dönüşümler derken yapay zeka uzmanları “matematiği olan her şeyin yapay zekalarını yapabileceklerini ve istedikleri meslek gruplarını ortadan kaldırabileceklerini ifade etmektedir ve matematikçilere “her şeyin matematiği var mıdır? “diye sormaktadırlar. Onlar her şeyin matematiği var mıdır, varsa bile hepsi bulunmuş mudur diye tartışmaya devam ederlerken konunun hassasiyetinin ve ciddiyetinin farkında olanlar sanırım kendilerine şu soruyu sormadan yapamıyorlardır. “Acaba benim mesleğim bu inovasyonun neresinde? “
Mali Müşavirlik mesleği son yıllarda gelişen yapay zeka çılgınlığı ile beraber yaşanılan gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda yapılan araştırmalarda ilk ortadan kalkacak meslek grupları arasında yer aldığı ifade edilmektedir. Ancak geçmişte manuel olarak düzenlenen resmi defter ve belgeler, kayıt düzeni, vergiyi beyan usulüne göre vergi dairelerinde tarh ve tahakkuk ettirme, işe başlama, bırakma, borç yoktur yazısı, SGK gibi işlemleri inovasyonların etkisiyle e-resmi defter ve belgeler, Gelir İdaresi E- Beyanname, internet Vergi Dairesi, interaktif vergi dairesi, e SGK, defter beyan sistemi gibi e- uygulamalar ile birlikte hızlı ve etkili olarak gerçekleştirilmektedir. Bu durumda mesleği icra eden meslek mensubu olarak mesleğimizin tamamen ortadan kalkacağı yönünde değil de teknolojik gelişmeleri takip ederek mesleğimize yön veren az sayıda meslek mensubunun mesleğimizi icra edebileceğini hissetmemek mümkün değil.
Peki o halde hızla gelişen bu teknoloji çılgınlığı karşısında yapılması gerekenler nelerdir?
Öncelikle yapay zekayı daha etkisiz hale getirebilmek için daha fazla donanımlı olmalıyız. Bu baş döndürücü gelişmeler ile birlikte günümüzde kavramsallaştırılan derin bilgi (Deep learning) ve makine öğrenimi (machine learning) yani yapay genel zekaya ulaşabilme yöntemlerini iyi anlamalıyız ve bilmeliyiz. Matematik ve teorik temellerimiz olabildiğince sağlam olmalı. Bilgiyi yönetmenin ne demek olduğunu, asl olanın bilgi değil bilgiyi yönetmek olduğunu bilmeliyiz. Analitik düşünme ve etkili iletişimin vazgeçilmezlerimiz olduğunu unutmamalıyız.
Ancak tüm bu teknik konuların yanında bizi biz yapan, beşerden insan olabilme yolunda ilerlememizi sağlayan: özsaygıyı , öz disiplini, alçakgönüllülüğü, doğruluğu, güvenilirliği, liyakatı, yetkinliği, mücadele ruhunu, vicdanımızı zehirlememeyi, fedakarlığı, merhameti ve her gün olmazsa olması ruh dökümanlarımızı almayı unutmamalıyız.
Elbette tüm bu gelişmelere ayak uydurabilmemiz için yapmamız gereken en önemli olmazsa olmazımız sürekli eğitimdir.
Ülkemizde makine öğrenmesi, veri bilimi, derin öğrenme, yapay zeka ile ilgili eğitimler yoğun katılımlarla gerçekleşmektedir. Gelişmelerin farkında olanlar, düzenlenen bu etkinliklere mutlaka katılmalıdırlar.
Ayrıca yapay zeka ve teknolojik gelişmeler ile ilgilenen ve bilim kurgu filmlerini izlemeyi sevenler için benim de büyük bir keyifle izlediğim “Upgrade”, (yükselt) filmini önerebilirim.

Şükran Akgün
Şükran Akgünsukranakg@hotmail.com