İhracatın büyüğü Karadeniz’den

Türkiye’de Karadeniz Bölgesi, Türkiye’nin ocak-haziran döneminde yapılan deniz salyangozu ihracatının yaklaşık yüzde 40’ını karşıladı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye, yılın 6 ayında Güney Kore Cumhuriyeti başta olmak üzere 4 ülkeye 239 ton deniz salyangozu ihraç etti. Söz konusu ihracattan da 1 milyon 333 bin 583 dolar gelir sağlandı. Ülkeden bu dönem Güney Kore Cumhuriyeti’ne 604 bin 202, Çin Halk Cumhuriyeti’ne 302 bin 70, Tayvan’a 287 bin 950 ve Japonya’ya 139 bin 362 dolarlık deniz salyangozu satıldı.

GÜNEY KORE VE ÇİN’E 113 TON
Türkiye’nin deniz salyangozu ihracatının yaklaşık yüzde 40’ı Karadeniz‘den gerçekleştirildi. Bölgeden yılın ilk yarısında Güney Kore ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne toplam 113 ton deniz salyangozu ihraç edilerek 528 bin 768 dolar kazanıldı. Söz konusu dönemde bölgeden Güney Kore’ye 327 bin 768 dolarlık, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ise 201 bin dolarlık deniz salyangozu satıldı.

BAŞKAN KALYONCU’DAN UYARI
DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, Türkiye’de deniz salyangozunun tüketimi olmamasına rağmen ihracatının ön planda olduğunu söyledi. Söz konusu ürünün Uzak Doğu ülkelerinde yoğun talep gördüğüne dikkati çeken Kalyoncu, deniz salyangozu ihracatının daha üst noktalara çıkması konusunda yasal mevzuatlarda var olan kısıtlamalarda düzenleme yapılmasını istedi. Kalyoncu, balık türlerinin yavrulama döneminde avlanmalarının yasaklanması ve gelişmelerinin sağlanması amacıyla 1 Nisan-1 Eylül’de denizlerde av yasağı uygulandığını hatırlattı.

Saffet Kalyoncu, bu kapsamda da kısıtlamalar nedeniyle ihracatçıların firmalara istenilen süreklilikte ürün sunamadıklarını savunarak, deniz salyangozu avcılığının daha serbest kurallar çerçevesinde düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.