‘1 KASIM’DA ZAM VAR!..’

Milletvekili Yaşar, 1 Kasım’da elektriğe yeniden zam yapılacağını iddia etti, faturalardaki dağıtım bedellerine ise sert tepki gösterdi

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM’de yaptığı basın açıklamasında Türkiye’nin enerji sektöründeki durumuna dikkati çekti ve halkı ‘büyük bir enerji kirizi’nin beklediğini iddia etti.

5 YILDA YÜZDE 193’LÜK ZAM
Elektrik faturalarının kalemlerine değinen Bedri Yaşar; konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“2021 yılının temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan çeyrekte tüm abone grupları için elektrik fiyatlarına yüzde 15 zam gelmiştir. Oysaki enerji bedeline %19,5, dağıtım bedeline %7,5 zam yaptı, ortalaması %15 oluyor. Aslında bize hesabı verilmesi gereken neden yüzde 19,5, neden yüzde 7,5. 2021 yılı toplamında ise elektriğe yüzde 21,90 zam yapıldı. 2016 yılından bugüne elektriğe evlerde yüzde 122, işyerlerinde ise yüzde 193 zam yapıldı. Konut aboneleri için ise tarife değişmedi.

1 KASIM’DA YENİDEN ZAM VAR
Normal şartlarda EPDK elektrik tarifelerini; ocak, nisan, temmuz ve ekim ayları olmak üzere yılda 4 defa günceller. EPDK’da bu doğrultuda ocak ayında zam yaptı, nisanda zam yaptı, temmuzda zam yaptı, ancak ekimdeki zammı atladı. Aslında yapılması planlandı ama halkın tepkisinden çekinildiği için bu zam ötelendi. Enerji uzmanlarının tahminine göre ise 1 Kasım’da elektrik fiyatlarında zam kaçınılmaz olacak.”

DAĞITIM BELEDİNİ ŞİRKET ÖDESİN
Özellikle elektrik faturalarındaki dağıtım bedeline değinen Bedri Yaşar, bu bedelin içinde iletim, dağıtım, sayaç okuma bedeli, kayıp kaçak gibi pek çok kalemin bulunduğunu hatırlatarak, “26 kuruşluk dağıtım bedelindeki 1 kuruşun bile önemi büyük. Burada 1 kuruş deyip geçmemek gerekiyor. Elektrik faturalarındaki 1 kuruşluk zam, yıllık 2 milyar 334 milyon TL kadar dağıtım şirketlerinin cebine fazla para girmesine sebep oluyor. Bu bedeller vatandaşa değil dağıtım şirketlerine yansıtılmalıdır” dedi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.