100’ÜNCÜ YIL PLATFORMU ONUR ANITI’NDA!

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında Samsun’da birçok sivil toplum kuruluşu (STK) bir araya gelerek ‘Samsun 100’üncü Yıl Platformu’nu oluşturdu

100'ÜNCÜ YIL PLATFORMU ONUR ANITI'NDA!
11.04.2023
A+
A-

Samsun‘da aralarında Samsun Barosu, Atatürkçü Düşünce Derneği, Emekli-Sen, Düşevi Oyuncuları, KESK, Pir Sultan Abdal Derneği, SAM-SEV, Ticaret Lisesi Mezunları Derneği, Türk Kadınlar Birliği gibi bir çok sivil toplum kuruluşunun bir araya geldiği Samsun 100’üncü Yıl Platformu, faaliyetlerine başladı.

‘BU ŞEHRİN GERÇEK SAHİBİ HALKTIR’
Kuruluş çalışmalarını tamamlayan platform üyeledi, Onur Anıtı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasında konuşan Samsun 100’üncü Yıl Platformu Sözcüsü Dr. Işık Özkefeli, “Samsun 19 Mayıs 1919’da ulusal Kurtuluş Mücadelesi’nin ilk ateşinin yakıldığı laik, demokratik, parlamenter, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin; ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ şiarı ile temellerinin de oluştuğu bir şehirdir. Şehrimizin simgesi Atatürk Anıtı’ndan Samsun’a ve Türkiye kamuoyuna sesleniyoruz. 19 Mayıs 2019’da olduğu gibi bugünde Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını coşku ile kutlayacağımız 2023’de yine bir aradayız. Çünkü bizler bu şehrin gerçek sahipleri olan halkız” dedi.

‘KUTLAMA DEĞİL ATATÜRK GİBİ DÜŞÜNME YILI’
“Kentimizin ilmini, irfanını, alın terini kültürünü, sesini ve rengini temsil ediyoruz” diyen Özkefeli, şöyle devam etti:

“Bu coğrafyanın vicdanını ve hoşgörüsünü temsil ediyoruz. Vatana, Cumhuriyet’e, Mustafa Kemal Atatürk’e, ilkelerine bağlılığı temsil ediyoruz. Bugün burada kentimizin birçok demokratik kitle örgütü, dernek, sendika ve meslek odası geçmişte hep yaptığımız gibi yine bir araya geldik. Düşüncelerimizi, gücümüzü, olanaklarımızı bir araya topladık. Büyük Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare sistemi olan Cumhuriyetimiz 100 yıllık tarihinin en zor, en sıkıntılı yıllarını yaşamaktadır. Bütün bu kaybettiklerimizi yerine yeniden koymak isteği ile bu yılın yeniden milli mücadele yılı, kısaca bu yılın yeniden Atatürk Cumhuriyeti yılı olmasını istedik. Bu bir kutlama yılı değil. Bu yıl Atatürk gibi düşünme, akıl ve ilim ile kaybettiklerimizi kazanma yılıdır.”

ÇAĞDAŞ VE AYDINLIK TÜRKİYE İDEALİ
Cumhuriyetin bir fazilet olduğunu bilerek, umudumuzu yitirmeden, Atatürk’ün başlattığı çağdaş ve aydınlık Türkiye yaratmak ideali yolunda, ilke ve devrimlerinin ışığında hiç durmadan yürüyeceğimize and içiyoruz. Cumhuriyetimizi 1923’ten sonsuza, bizi hep yücelterek, aydınlığa, çağdaşlığa taşımanın onurlu adı olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkiye Cumhuriyetinin kurucularının manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şad olsun.”

Nisanur ÖZYURT

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.