60 YAŞINDA DİPLOMA!

Samsun’da Mesleki ve Eğitim Merkezinde lise eğitimini tamamlayan, aralarında 60’lı yaşlarda oda başkanlarının da bulunduğu 166 usta öğrenci diploma heyecanı yaşadı

Binlerce ortaokul mezunu kalfalık ve ustalık belgesi sahibi olan vatandaşın beklediği karar geçen sene çıkmıştı. Bu yıl ise Samsun Mesleki Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen mezuniyet töreninde 166 usta öğrenci lise diploması aldı. Lise diploması alanlar arasında oda başkanı, ev hanımı ve esnaf bulunuyor.

HAYALLER GERÇEK OLDU, ÇOK MUTLUYUZ’

Görkemli bir şekilde düzenlenen etkinlik ilk olarak saygı duruşu yapılması, akabinde İstiklal Marşı’nın okumasıyla başladı. İlk olarak konuşmasını gerçekleştiren Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Şahin, “Usta öğrencilerimizin 40 yıllık hayallerini gerçekleştirdiğimiz çok mutlu bir gün. Bu Milli Eğitim Genel Müdürlüğü camiasında özellikle mesleki eğitim dairesinin en önemli günüdür” dedi.

MÜDÜR ESEN: TARİHİ BİR AN
İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ise “Bugün gerçekten tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Klişe bir laf vardır. Her kriz kendi içerisinde bir fırsatlar barındırır. Eğer siz krizin sizin sunacağı fırsatları ortaya çıkarabilirseniz, o kriz, kriz olmaktan çıkar, sizin kazanımınıza dönüşür. Özellikle Covid-19 pandemi mesleki eğitimde öteden beri 2023 Vizyonu belgemizde ifadesini bulmanın ötesine geçerek mesleki eğitime bakış açısını tüm toplumda revize edilmesine yenilenmesine ve yeni bir bakış açısında kazanmasına sebep oldu. Mesleki eğitimler alaylı olmakla, mektepli olmayı birleştirmiş oldu” diye konuştu.

60 YAŞINDA DİPLOMASINI ALDI
60 yaşında lise diploması alan Berberler Odası Başkanı Zabıt Pilan, “30 yıldır oda başkanlığı yapıyorum. Bugünkü heyecanımı şimdiye kadar hiç yaşamadım. 60 yaşından sonra lise belgesi aldım. Özellikle mesleki eğitim merkezi müdürüne ve yardımcılarına teşekkür ediyorum. 60 yaşından sonra Nisan 1 şakası oldu. Bunu da Sayın Cumhurbaşkanıma göndereceğim. Çok büyük ayrı bir heyecan. Derslere sürekli telefondan katıldım ve özellikle hocalarım bize çok yardımcı oldular. Birçok arkadaşlarıma da anlatıyorum. Tabii, bu da büyük bir sürpriz oldu. Biz eskiden alaylıydık. Şimdi mektepli, alaylı olduk. Daha iyi oldu” dedi.

Lise diploması aldığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Nurgül Elzem, “45 yaşından sonra lise diplomamı aldım. Ustalık, kalfalık belgelerimi aldım. Çok mutluyum. Geçen sene bana deseler; bu sene lise diploması alacaksın, üniversitesi sınavına gireceksin inanmazdım. Emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
İHA

MEZUNİYET PASTASI: Konuşmaların ardından mezuniyete özel pasta kesildi. Öğrenciler keplerini havaya fırlatarak liseden mezun olmanın sevincini yaşadı.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.