Atakum’da ‘KİTAP’ şöleni

Samsun’da Atakum Belediyesi tarafından düzenlenen ‘2’nci Atakum Kitap Günleri’ büyük bir coşkuyla başladı. Başkan Deveci, “Kitap okuyacağız, hoşgörüyü güçlendireceğiz” dedi

Samsun’da 2’nci Atakum Kitap Günleri, kapılarını kitapseverlere açtı. Etkinliğin açılışı Atakum Kaymakamı Kemal Yıldız, Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ve diğer protokol üyelerinin katılımıyla yapıldı. 40 yayıncı, 100 marka, 50 yazar ve binlerce eseri kitapseverlerle buluşturacak Kitap Günleri, 1-10 Ekim tarihleri ve 10.00-21.00 saatleri arasında Atakum Kent Meydanı’nda ziyarete açık olacak.

DÜNYA KENTİ OLMA YOLUNDA
Atakum’un dünya kenti olma yolunda ilerlediğini ifade eden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Atakum Kitap Günleri’nin ilkini 2019 yılının Aralık ayında açmıştık. Yayıncılar o zaman bu ölçekteki fuarlarla kıyasladıklarından en çok ziyaretçinin Atakum’da olduğunu ve en çok kitabın da yine Atakum’da satıldığını söylemişlerdi. 2020’de etkinliğe pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kalmıştık. Bu yıl ikincisini düzenledik. Atakum Kitap Günleri etkinliğini devam ettireceğiz. Etkinliğimiz bundan sonraki yıllarda böyle çadırlarda değil, çok güzel mekanlarda olacak. İçerisinde sanat, kültür evleri de olacak. Fuarın dışında başka sanatsal etkinlikler, edebi etkinlikler ve imza günleri de olacak. Atakum; kültür ve sanat kenti, üniversite kenti. Atakum sınırları içerisinde 40 bin üniversite öğrencisi var. Bunun 7 binini de yabancı uyruklu öğrenciler oluşturuyor. Atakum ve Samsun bir dünya kenti olma yolunda ilerliyor. Biz de onun gerekliliklerini yerine getiriyoruz. Kitap günleri de bunlardan bir tanesi” dedi.

HER GELEN EN AZ 1 KİTAP ALIYOR
Atakumlu vatandaşların kitaba doyacağını dile getiren Başkan Cemil Deveci, “Kitap Günleri’ne 50’nin üzerinde yazarımız gelecek. 40 yayınevimiz var. 100’den fazla marka var. Binlerce kitabımızla birlikte Atakum’da vatandaşlarımız kitaba doyacak. Atakum, Karadeniz’in en eğitimli insanlarının yaşadığı bir kent. Kitap fuarı için birçok ilçeden ve çevre illerden gelenler oldu. Kitap günü etkinliğimiz yoğun ilgi görüyor. Her gelen en az bir kitap alıyor. Dolayısıyla kitap satışı da çok oluyor. Buna paralel olarak da kitap yazarları ve yayıncılar da bundan çok memnun oluyorlar. Biz de bu durumdan çok memnun oluyoruz çünkü Atakum ve Türkiye kitap okumuş oluyor” diye konuştu.

BUGÜN, 4 YAZARLA SÖYLEŞİ
Düzenlenecek söyleşi programına 2 Ekim Cumartesi günü saat 15.00’te Yazar Irmak Zileli, 16.30’da Yazar Sinan Yağmur, 18.00’de Yazar Bekir Öztürk ve Tiyatrocu Haldun Açıksözlü; 3 Ekim Pazar günü saat 13.00’te Yazar Zeynep Aliye, saat 15.00’te Yazar Süreyya Köle ve Yazar Zeynep Aliye, 18.00’de Araştırmacı-yazar İsmail Tokalak konuk olacak.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.