‘ATAKUM’U BIRAKIN CANİK’E GELİN!..’

Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği’nde (SİMDER) yapı sektörünün paydaşları ile bir araya gelen Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Samsun’un yükselen yıldızı Canik’tir” dedi

SİMDER tarafından yapı sektörünün paydaşlarıyla şehrin yöneticilerini buluşturmak üzere düzenlenen programların son konuğu Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı oldu. Dernek binasında yapılan programa katılan Başkan İbrahim Sandıkçı, ilk olarak SİMDER Kurucu Başkanı Yunus Güney ile makamında görüştü. Ardından SİMDER üyeleriyle bir araya gelinerek kahvaltı yapıldı. Programda Güney ve Sandıkçı katılımcılara hitap etti.

BELEDİYELER ARSA ÜRETSİN
SİMDER Kurucu Başkanı Yunus Güney, İbrahim Sandıkçı’yı, “Sektörümüzü çok iyi bilen, etüt eden, sektörün sorunlarına vakıf olan, çözüm üreten birisi” sözleriyle övdü. Yunus Güney ayrıca, “Son aylarda sektörle ilgili çok ciddi çalkantılar, çok ciddi değişiklikler yapılıyor. Hepinizin malumudur. Konut arzının belli bir seviyeye gelmeden, belli bir seviyede konut arzı gerçekleşmeden konut fiyatlarının piyasaya uyum sağlayabileceğini düşünmüyorum. Bunun içinde yapı sektöründeki girdilerin belli bir sınırda tutulması, belediyelerin de ısrarla ve ısrarla çok acil arsa üretmeleri gerekiyor. Arsa maliyetlerinin bina üzerindeki yükünün yüzde 20 – 25’lere gelmesi gerektiğini düşünenlerden biriyim” diye konuştu.

CANİK KABUĞUNU KIRDI
Canik Belediyesi’nin geldiği nokta itibariyle bugün Samsun’un ekonomik anlamda en güçlü ilçe belediyesi olduğunu söyleyen Başkan İbrahim Sandıkçı ise, şu açıklamayı yaptı:

“Canik, 3 senede bu noktaya geldi 2 sene sonra çok daha farklı bir yerde olacağız. Bunu söyleme sebebim ise artık Canik kabuğunu kırdı arkadaşlar. Atakum’la örneklendirerek devam etmek istiyorum. Atakum’da 95-96’lara kadar hiç bir şey yoktu. OMÜ burayı 20-25 senede ilinin önüne geçiren bir isme taşıdı. Üniversiteyle birlikte çok ciddi bir hareketlenme geldi Atakum’a. Canik’te bu söylediğimden 2 tane var. Biri üniversite biri şehir hastanesi. Şu an Canik patlama yapmak üzere. Bir üniversite Atakum’u ne hale getirdi, ilaveten bir şehir hastanesi Canik’i ne hale getirecek siz düşünün. Onun için bir ayağınızı da Canik’e atın. Şu anda satış fiyatları da Canik’te çok güzel. Atakum’dakine yakın daire fiyatları var. Arsa fiyatlarında ise Atakum’u geçtik.”

‘KAMU-ÖZEL İŞ BİRLİĞİ’ ÇAĞRISI
Yatırım yapılabilecek bölgeleri üyelere anlatan Başkan Sandıkçı, kamu özel ortaklığı çerçevesinde bir iş birliğine de açık olduğunu belirtti. Başkan Güney ise SİMDER üyeleriyle düzenleyecekleri toplantıda Sandıkçı’nın teklifini görüşeceklerin dile getirdi.

KEFELİ PARKI MEYDAN OLACAK
İbrahim Sandıkçı, bir üyenin sorusu üzerine yapımı devam eden hükümet konağı önünde yer alan Kefeli Parkı’nı meydan olarak düşündüklerini söyledi. Üniversitenin yakınında araziler olduğunu hatırlatan Sandıkçı, yurt yapmak isteyenlerin değerlendirebileceğini ifade etti. Yatırım yapmak isteyenleri Canik’e davet eden Sandıkçı, yurt ve otel projesi, lojistik yatırım ve kentsel dönüşüm noktasında ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.

Başkan Sandıkçı ayrıca SİMDER üyelerine, düzenlenecek bir programla Canik’te yatırım yapılabilecek noktaları yerinde göstereceğinin de sözünü verdi.

Sibel TOPAL

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.