‘ATALARININ DANSI’NI ÖĞRENİYORLAR!

Samsun Balkan Türkleri Derneği, ‘Atalarımın Dansı’ adı verilen projeyle, down sendromlu gençlerin de yer aldığı halk oyunları ekibi oluşturdu

23.02.2022
A+
A-

Samsun Balkan Türkleri Derneği‘nin ‘Atalarımın Dansı Gençlik Projesi’ örnek oluyor. Bu kapsamda, aralarında down sendromlu gençlerin de yer aldığı halk oyunları ekibi çalışmalarını sürdürüyor.

‘+1’LİKTE DANS EDİYORUZ’ SLOGANI
Balkan Türkleri Derneği yaklaşık 10 yıldır Selanik Yöresi Halk Oyunları’na yönelik verdiği kursları bu yıl Atalarımın Dansı Projesi altında toplayarak, down sendromlu gençlerin de içerisinde yer aldığı bir Genç Balkan Halk Dansları Ekibi oluşturdu. Proje kapsamında ‘+1’likte Dans Ediyoruz’ sloganıyla sosyal faydaya katkı sağlamayı hedefleyen Balkan Türkleri Derneği, dezavantajlı gruplardan down sendromlu gençlere de eğitim vererek onların akranlarıyla kaynaşmasını sağlıyor.

‘ULUSLARARASI ALANDA TEMSİL EDECEK’
Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı İbrahim Özdemir, “Derneğimiz, öncelikle yöremiz oyunlarının milli eğitim müfredatına girmesini sağlayarak ülkemizin dört bir yanında kurs açılması imkânını sağlamış ve bu alanda yıllardır büyük emek vermiştir. Her yıl düzenlenen kurslarımız bu proje kapsamında yaş gruplarına göre daha geniş kapsamlı yürütülerek, down sendromlu gençlerimiz de aramıza katılmıştır. Amacımız önemli ölçüde mübadil nüfusu içeren ilimizde, Balkan Türklerine ait kültürel öğeleri yaşatan, bizleri ulusal ve uluslararası alanlarda temsil edebilecek profesyonel bir ekibin yetiştirilmesi ve daimi kılınmasıdır” dedi.

280 KİŞİYE EĞİTİM VERİLDİ
Proje Koordinatörü Adem Tuğral ise, “150 çocuk, 120 yetişkin ve 10 down sendromlu kursiyere, unutulmaya yüz tutmuş yöre danslarını öğretmeye çalıştı. Bu gruplar içinden profesyonel olarak yetiştirilecek 50 kişiye ayrıca sahne için eğitimler veriliyor. Kısa zamanda sosyal medyada ve diğer internet hesaplarında eğitimlerle ilgili bilgilerimiz yer alacak” diye konuştu.

Öte yandan, Dernek Başkanı İbrahim Özdemir, 13 Mayıs 2022 tarihinde Samsun Büyükşehir Sanat Merkezi’nde Balkan Halk Dansları gösterisi ile projeyi tamamlayacaklarını da açıkladı.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.