Bafra T Tipi Kapalı Cezaevinde Gıda skandalı!

Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahkûmlara çıkan yemeklerin sağlıksız ve bozuk bir şekilde çıkması mahkûmları isyan ettirdi

Cezaevi yönetimine defalarca şikayet etmelerine rağmen her seferinde red cevabı ile karşı karşıya kalan mahkumlar, olayı Adalet Bakanlığına kadar taşıyacaklarını insan onuruna yakışmayan ve sağlığı tehdit eden ürünlerin mahkumlara verilmesinin Avrupa İnsan Hakları kriterlerine uygun olmadığını söylediler.

‘ŞİKÂYETLER SONUÇSUZ’

55 Yenigün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Musa Gün Bafra T Tipi Cezaevinde gıda ihalesini alan firmanın hiçbir şekilde kriterlere uymadığı, insan sağlığını tehdit eden besinlerin mahkûmların önüne koyulduğunu belirterek; “Mahkûmlar bu ülkenin 2.sınıf vatandaşı değildir. Herkes burada cezasını çekip sosyal hayata döneceği günü bekleyerek bir yaşam sürüyor. En sağlıksız hatta bozuk besinler mahkûmların önüne koyularak adeta hayvan muamelesi görülüyor. Bu ayıp kimin? Burada yatan insanlar kimsenin cezasını değil kendi cezasını çekiyor. Bu konuda her türlü şikayetimizi yaptık ancak gerek yönetimden gerekse yetkili mercilerden hiçbir sonuç alamadık.” Dedi.

Gıda ihalesini alan firmanın “ Nasıl olsa bunlar mahkûm ver gitsin mantığıyla hareket ettiğini, insan sağlığını hiçe saydığını dile getiren Gün; “Yemek konusunda şikayetlerimizi her seferinde yönetime dile getirmemize rağmen sonuç alamadık. Adalet Bakanlığına kadar gerekli dilekçelerimizi yazıp bu konunun takipçisi olacağız. Kimse bizi 2.sınıf vatandaş göremez. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı da cezaevinde yatmış ve ülkemizin Cumhurbaşkanı konumunda olan bir şahsiyettir. Bu durum bir an önce çözülüp yemeklerimiz insan sağlığına yakışır şekilde çıkmalıdır.” diye konuştu.

Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 72. Maddesinde belirtildiği üzere;

Hükümlünün beslenmesi

MADDE 72.

“Hükümlüye Adalet ve Sağlık bakanlıklarınca bir­likte belirlenecek kalori esasına göre, sağlıklı ve güçlü kalması için nitelik ve nice­lik olarak besleyici, sağlık koşullarına uygun, ma­kul çeşitlilikte, yaş, sağlık, çalıştığı işin özelliği, dinî ve kültürel gerekleri göz önünde tutularak besin verilir ve içme suyu sağlanır”.
Kanuna istinaden;

“Bir tutukluya sağlıksız besinler verilmesi hem ilgili mevzuata aykırı, hem de evrensel insan haklarına göre bir hak ihlalidir.”

 

Söz konusu iddialara yönelik hak ihlallerinin giderilmesi konusunda Bafra T tipi kapalı Cezaevinin yetkililerinden yapılacak olan açıklama ile kamuoyunun aydınlatılması beklenmektedir.

Haber: Musa GÜN

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Mehmet Oğuz ÜNLÜ dedi ki:

    Yalanın ağ babası.Hem de katmerli yalan.Yalanın ötesinde iftira.Vardiya mutfak nöbetçi infaz koruma memuru olarak haberi yapanı şiddetle kınıyorum.Kuruma atılmış büyük çamur.Yemeklerin nasıl kaliteli olduğunu bizzat içinde yaşayarak biliyorum.