Bakan Albayrak: Utanç Gecesiydi

Almanya’dan İstanbul’a gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile basın toplantısı düzenleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ”Hollanda için, Avrupa demokrasisi için bir utanç gecesi yaşandı.” dedi

12.03.2017
A+
A-

Hollanda’dan skandal bir şekilde Almanya‘ya sınırdışı edildikten sonra İstanbul‘a dönen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile basın toplantısı düzenleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yaşananlara sert tepki gösterdi. Albayrak, ”Hollanda için Avrupa demokrasisi için bir utanç gecesi yaşandı dün akşam. Çünkü demokrasinin beşiği denen bir kıta, uluslararası hukuka aykırı ne varsa ayaklar altına alıp çiğneyerek dün akşam hepsini gerçekleştirdi.” dedi.

”BİR UTANÇ GECESİ YAŞANDI DÜN AKŞAM”

Dün gece yaşanan olayların tüm dünya özelinde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Albayrak, ”Şu açıdan bakmakta fayda var. Hollanda için Avrupa demokrasisi için bir utanç gecesi yaşandı dün akşam. Çünkü demokrasinin beşiği denen bir kıta, uluslararası hukuka aykırı ne varsa ayaklar altına alıp çiğneyerek dün akşam hepsini gerçekleştirdi.” dedi.

 

”KAMUOYUNUN TAKDİRİNE BIRAKIYORUZ”

Hollanda’nın büyük bir yanlışın içerisine girdiğini vurgulayan Albayrak, ”Tüm o çerçeveyi, faşizan nazi mantığı bir noktada değerlendirmek mümkün olur mu bilmiyorum ama kamuoyunun takdirine bırakmak çok daha doğru olacaktır. Yıllarca Türkiye‘ye ders vermeye çalıştığını ifade eden bir Hollanda, böyle bir uygulamayla büyük bir yanlışın içerisine girmiştir. Bunu çok basit ifadeyle, seçimlerin malzemesi olarak yorumlamak da gerçekçi değildir.” açıklamasında bulundu.

”KENDİ HÜKÜMETLERİNİ ÇOK CİDDİ ŞEKİLDE ELEŞTİRDİLER”

Dün akşam diplomasi açısından birçok mesektaşıyla görüşmeler gerçekleştirdiğini belirten Albayrak, ”Emin olun bir çoğu bu olaydan dolayı, kendi hükümetlerini çok ciddi şekilde eleştirdiler. Ama daha sıkıntı verici olan nedir biliyor musunuz? Kamuoyu önünde açıklamaktan endişe kaygı korku duymalarıdır.” dedi.

”ÇOK AMA ÇOK AĞIR BİR SÜREÇ”

Yaşanan olaylar sonrası, 16 Nisan seçimlerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördüklerini açıklayan Albayrak, ”Şimdi bu çerçevede hakikaten Türkiye olarak 16 Nisan’da bir referandum gerçekleştirecek olan bir ülkenin yaklaşık 5 milyon vatandaşını demokrasinin en temel kuralı olarak ‘yerinde bilgilendirme’ yerinde tüm süreçle ilgili olarak anlatıp onların en basit temel haklarını özgürce ifade edebilmeleri için yapmak istedikleri ziyaretleri iptal etmek, en doğal hakları olan diplomatik pasaporta sahip insanlara anti demokratik şekilde müdahale etmeye çalışmak çok ama çok ağır bir süreçtir.” dedi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.