Bakan Muş, Samsunlu müteahhitlerle

Ticaret Bakanı ve Ak Parti Samsun 1.sıra Milletvekili adayı Mehmet Muş, Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği’nde (SİMDER) kahvaltı programına katılarak konuşmalarda bulundu

Ticaret Bakanı ve Ak Parti Samsun 1.sıra Milletvekili adayı Mehmet Muş, İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği’nde (SİMDER), dernek üyeleri ve birçok iş adamı ile bir araya gelerek kahvaltı sonrasında konuşma gerçekleştirdi.

SİMDER kahvaltı programında müteahhit ve inşaat sektörü hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Muş, “Müteahhitlik, inşaat, altyapı, bunlar bir ülkenin gelişimi içerisinde önemli sektörler. Çünkü altyapıyı yapmadığınız zaman sanayi gelmiyor. Altyapıyı yapmadığınız zaman yatırım gelmiyor. İşte bunların hayata geçirilmesi gerekiyor. Bir de ürettiğiniz sanat eserlerinin, binaların muhakemesi, sağlamlığı, planı, dizaynını da kaliteli olması gerekiyor” dedi.

YAPI DENETİMLERİ DAHA DA SIKILAŞTI
“Müteahhitlik dışarıdan böyle çok kolay gibi gözüken aslında son dönemde yaptığımız düzenlemelerle de belli bir disipline kavuşturmaya çalıştığımız bir sektördür” diyen Mehmet Muş, ayrıca şunları söyledi:

“Yani elinde sermayesi olan, sermaye birikimi olan gelip ‘ben müteahhit olmaya karar verdim’ gibi alandan çıkartılıp artık bir sınıflandırmaya tabi tutulduğu, yapı denetim şirketlerinin daha sıkı denetim yapma kabiliyetine ulaştığı, müteahhitlerle artık 2019’dan sonra tamamen ilişkilerinin bir bağımlılık ilişkisinden koparıldığı bir durumdur. Ruhsat alacaksanız önce sizin mal müdürlüğüne o denetimin ödemesini yapıyorsunuz. Hak ediş karşısında artık mal müdürlüğü bağımsız denetim şirketine ödemesini yapıyor ve siz herhangi bir bağımsız denetim şirketini kendiniz belirleyemiyorsunuz, sistem otomatik olarak sizin birisini atıyor. Bunlar sektörün geleceğiyle alakalı aslında atılan önemli adımlar ve bunun yansımalarını projelerin uygulanmasını, kalitesini sahada zaman içerisinde daha net bir şekilde göreceğiz.”

Ayrıca SİMDER kahvaltı programında AK Parti Milletvekili Fuat Köktaş, SİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Güney ve dernek kurulu üyeleri ile birçok iş insanı bir araya geldi.
(md)

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.