BEDAVA KOMBİ!

Samsun Hava Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi çerçevesinde vatandaşlara kombi desteği sağlanacak

‘Yaşamak için havanı koru’ anlayışıyla yola çıkan Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ısınmadan kaynaklı hava kirliliğini önlemek amacıyla ‘Hava Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi’ni hayata geçirdi.

AMAÇ, HAVA KALİTESİNİ İYİLEŞTİRMEK
Proje ile birlikte ısınma amaçlı katı yakıt kullanımının önüne geçilmesi ve bu sayede hava kalitesinin iyileştirilmesi planlanıyor. Bu amaçla; evlerinde doğalgaz tesisatı yaptırmış fakat kombisi olmadığı için aktif olarak doğal gaz kullanamayan veya proje başvurusu süresi içerisinde kombi tesisatının inşaatını tamamlamış olan vatandaşlara, Büyükşehir Belediyesi tarafından kombi desteği verilecek.

ÖNCELİK İLKADIM’IN 3 MAHALLESİ
Proje ilk etapta İlkadım ilçesine bağlı Rasathane Mahallesi, Yenidoğan Mahallesi ve Fevzi Çakmak Mahallesi’nde uygulanmaya başlayacak. Projede öncelikli olarak şehit yakınları, sosyal yardım alanlar ve 65 yaş üstü vatandaşların başvuruları değerlendirilecek. Başvuru önceliği olanların ardından ise tüm vatandaşlar bu destekten yararlanabilecek. Yaralanmak isteyen vatandaşlar 5 Temmuz tarihine kadar Büyükşehir Belediyesi’ne on-line ve şahsen gelerek başvurularını yapabilecek. Başvurusu onaylanan kişiler de konut içerisinde hiçbir şekilde katı yakıt, yakmayacağını taahhüt etmiş olacak.

HERKES DOĞAL GAZ KULLANSIN
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, proje ile doğal gaz kullanamayan dar gelirli ailelerin de aynı konfora sahip olmasını hedeflediklerini belirtti. “Hava kirliliğinin azalması, daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşmak için olmazsa olmaz” diyen Başkan Demir, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı ile ‘Hava Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi’ başlattıklarını söyleyerek, “Biz evinin önünden doğalgaz hattı geçen herkesin doğal gazı kullanabilmesini istiyoruz. Tabii, bunu arzu edip bazı imkansızlık ve maliyet açısından doğal gazdan yararlanamayan kardeşlerimiz de var. Onun için bu noktada biz de dertlendik ve yaptığımız proje ile evinde kombisi olmayan tüm vatandaşlarımıza destek oluyoruz. Her konuda Samsun’da taş üstüne taş koyarak vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam ediyoruz” dedi.

Sibel TOPAL

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.