BİR MOZART KLASİĞİ

Samsun Devlet Opera ve Balesi(SAMDOB), Wolfgang Amadeus Mozart’ın ‘Figaro’nun Düğünü’ operasını 11 Mart 2023 Cumartesi saat 20.00’de sahneleyecek

BİR MOZART KLASİĞİ
05.03.2023
A+
A-

Wolfgang Amadeus Mozart ile libretto yazarı Lorenzo Da Ponte işbirliğinin ilk ürünü olarak 1786’da Viyana’da ilk kez sahnelendiğinde konusu ve müzik anlayışı bakımından devrim niteliğinde kabul edilen, dönemin en çok ses getiren eserlerinden Figaro’nun Düğünü, Samsunlu sanatseverlerle buluşuyor.

BİR MOZART KLASİĞİ
EN BEĞENİLEN OPERA ESERLERİNDEN
Dünya sahnelerinin en beğenilen opera eserlerinden biri olan Figaro’nun Düğünü, Yiğit Günsoy’un rejisi ve dönüşümlü olarak Dağhan Doğu ve Kıvanç Tepe’nin orkestra şefliğinde SAMDOB koro, orkestra ve bale sanatçıları tarafından sahneleniyor.
Dekor ve kostüm tasarımı Gülden Sayıl’a, koreografisi Özgün Barılı’ya ait olan Figaro’nun Düğünü’nün koro şefi Raushan Baigulakova. Işık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz tarafından gerçekleştirilen eserin başkemancısı A. Bengi Yardımlı.

BİR MOZART KLASİĞİ
FİGORA, KONT VE KONTESLER…
Eserde Figaro rolünü Umut Tarık Akça, Murat Göçken, Tuncay Kurtoğlu dönüşümlü olarak söylüyorlar. Kont rolünde Nejat Işık Belen, Hasan Çelik ve Yağmur Oksayoğlu, Kontes rolünde Elif Demir, Eda Bingöl Gürkan, Arsen Tekinmirza, Susanna rolünde Sezgi Elhüseyni ve Betül Uzunoğlu, Cherubino rolünde Didem Çelik ve Leyla Ceren Koç, Marcellina rolünde Sezen Alanbay ve Esra Arslantürk, Bartolo rolünde Özgür Aslan ve Eray Dönmez, Basilio rolünde Volkan Binerbay ve Özer Öndeş, Don Curzio rolünde Metin Bayram, Halil Kaplan, Ulaş Kocatürk, Antonia rolünde Berkcan Beniç ve Ali İbrahim Tuluk, Barbarina rolünde ise Gamze Barhan ve Derya Belevi dönüşümlü olarak seyirci karşısına çıkıyorlar.

ALMAVİVA SARAYINDA ENTRİKALAR
Figaro’nun Düğünü’nde olaylar İspanya’da Almaviva Kontu’nun sarayında ve tek bir günde geçmektedir. Rosina Kont Almaviva ile evlenip Kontes olmuştur ancak kocası, artık uşağı olan eski berberi Figaro’nun sevgilisi Susanna’yı etkilemeye çalışmaktadır. Figaro, Susanna ve Kontes, birlikte bir entrika hazırlayarak Kontu utandırmaya ve karısına ihanet etme isteğini açığa çıkarmaya karar verirler.

TÜRKÇE ÜST YAZIYLA…
Orijinali 4 perde olan Figaro’nun Düğünü, 2 perde olarak sahneleniyor. İtalyanca orijinal diliyle seslendirilen eser Türkçe üst yazıyla seyirciyle buluşuyor. 11 Mart 2023 Cumartesi akşamı saat 20.00’de Aydın Gün Salonu’nda gerçekleşecek temsilin biletleri, biletinial internet sitesinden ve Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesinden alınabilir.Nisanur ÖZYURT

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.