CANİKTE DESTEK EYLEMİ YAPILDI

Samsun’da muhtarlar Canik ilçesinde bulunan üst geçide ek yapılan yürüyen merdiven hakkında çıkan olumsuz haberler üzerine destek eylemi yaptı.

12.05.2020
A+
A-

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Canik ilçesi Yenimahalle Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan Doğu Park üst geçidine yürüyen merdiven yapılmaya başlandı. Vatandaşların asansörün bozulması durumunda mağdur olmalarının önüne geçmek, sahil kesimine ve tramvaya ulaşımlarını kolaylaştırmak amaçlandı.
Yaşlı ve engelliler başta olmak üzere her kesimden takdir toplayan projeye bir kesimden ise gerek olmadığı yönünde bir itiraz geldi. Bu itirazın ardından Canikli muhtarlar ilçedeki siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katılımıyla söz konusu yürüyen merdiven önünde projeye destek verdikleri açıkladılar.

Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Cevdet Dursun, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’üncü yıl dönümü kutlamalarında bu üst geçitte izdiham yaşanmıştı. Samsun’umuzun ve Türkiye’mizin birçok farklı illerinden gelen dostlarımızın Samsun’daki ağırlanmasında yetersizliğini gördük. Burada Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir’e bu yatırımı yaptığı için çok teşekkür ediyoruz. Burada bunun yapılmasının onur ve gururunu yaşıyoruz. Canik ilçemizi ayıran bazı zihniyetler, olumsuz haberler yapmıştır. Bu açıklamayı yapma gereği duyduk. Bunun için Türkiye’nin parlayan güneşi Samsun’umuzun hak ettiği hizmetleri almasını talep ediyoruz ve bu haberleri yapanları kınıyoruz” dedi.

Üst geçidin yetersizliğine dikkati çeken ve yaşlı vatandaşların burayı kullanımında sorun yaşadıklarını ifade eden Belediyeevleri Muhtarı Rıfat Öktem ise, “Yaşlı olan insanlar çıkamıyor. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza, AK Parti İlçe Başkanımıza ve Canik Belediye Başkanımıza bu hizmeti ilçemize gelmesinde büyük rol oynadıkları için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Samsun İli Fakirleri Koruma Derneği Muhasibi Hatice Uzun, “Ben Canik’te ikamet ediyorum. Gerçekten gerekli bir hizmetti. Karşıya geçmekte zorlanıyorduk. Bu bizim için de Samsun için de önemli bir hizmettir. Yapılan her hizmeti destekliyoruz” şeklinde konuştu.
Üst geçidin ardında Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi-Kampı, Bandırma Gemi-Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi ve Doğu Park gibi alanlar olduğuna dikkati çeken ve yürüyen merdivenin gerekli olduğunu vurgulayan siyasi partilerin meclis üyeleri de yapılan hizmette emeği geçenlere teşekkür etti.
Eyleme Canik ilçesi mahalle muhtarları, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katılım sağladı.

Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Samsun İl Temsilcisi Sedat Kır, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ölüm yolu olarak bilinen bölgeye üst geçit yapmak yerine, Canik ilçesi Doğupark’ta yer alan, merdiveni asansörü olan üst geçide yürünen merdiven inşa etmesine tepki gösterdi. Kır, asansörü ve dönemeçli merdiveni olan üst geçide yürüyen merdiven yapılmasını “akıl tutulması” olarak nitelendirerek, “ Sade bir üst geçidin maliyeti 50 bin lira yada 100 bin liradır..Bu yürüyen merdivenin maliyeti ise belki milyon liradır. Öncelikli yere üst geçit yapmak varken, asansörü ve merdiveni olan üst geçide yürüyen merdiven yapmak resmen akıl tutulmasıdır. Vallahi pes diyorum” dedi

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.