Çetinkaya Köprüsü’nde restorasyon

Kızılırmak üzerinde bulunan Çetinkaya Köprüsü’nde restorasyon çalışmalarına başlandı.

23.10.2016
A+
A-

Bafra için son derece önemli olan, günümüzde de gelin ve damadın köprüden geçerek dua edip dilek tutarak suya taş atma geleneğini sürdürdüğü Çetinkaya Köprüsü’nde restorasyon çalışmalarına başlandı. Bafra’ya sembol olmuş yıllardır bakım ve onarım bekleyen, diğer bir adıyla gelin köprüsü için Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin’in yoğun girişimleri sonucunda ilk somut adımlar atıldı. Çetinkaya Köprüsü’nün restorasyonu için en büyük engel olan üzerinden geçen su boruları kaldırılacak.
Yapılan çalışmaları yerinde inceleyip, yetkililerden bilgi alan Belediye Başkanı Zihni Şahin, “Çetinkaya Köprümüz Baframızın sembolüdür. Hepimizin hayatında çok önemli anıları vardır. Köprümüzün bakım ve onarımının yapılması için sürekli girişimlerde bulunduk. Daha önce Karayolları Bölge Müdürlüğümüz bir ihale çıkmış ve ihaleyi alan firma KTÜ ile danışmanlık anlaşması yapmıştı. Bu çalışma ile yapıların güvenliğini kontrol eden son derece hassas cihazlarla köprümüzün kontrolleri yapılmıştı. Köprümüz üzerinden geçen su boruları bulunuyordu. Restorasyon çalışmalarının yapılması için bu boruların kalkması gerekiyordu. Biz Karayolları Bölge Müdürlüğü ve DSİ ile sürekli görüşmeler yaptık.

ÇETİNKAYA KÖPRÜSÜ'NDE RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Büyükşehir Belediyesi ile koordine içinde hareket ettik. Köprümüz üzerinde ki borular artık kaldırılıyor. Bir bakıma köprümüzün bakım ve onarımı için en önemli adım atılmış oldu. Üzerinde önemli durduğumuz bir çalışmaydı. Çetinkaya Köprümüz tarihi eser olarak tescil edilmiş olan ve Türkiye’nin en uzun betonarme ve kemerli köprüsüdür. Bu çalışmalar zaman alıyor. İnşallah Baframızın sembolü olan köprümüz en güzel hale gelecektir. Sonuç aldığımız için mutluyuz. Karayolları Bölge Müdürlüğümüze, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğümüze, Büyükşehir Belediyemize, siyasi irademize ve tüm yetkililere çok teşekkür ediyorum”dedi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.