‘ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR!..’

Samsun İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı bildiride, savaş adı altında katledilen çocukları görmezden gelen UNICEF’i kınayarak, göreve davet etti

20.11.2023
A+
A-

Samsun İş Kadınları Derneği (SAMİKAD) Yönetim Kurulu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayımladı. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nün, her çocuğun; dili, dini, ırkı, rengi ne olursa olsun daha güzel bir dünyada yaşama hakkının uluslararası sözleşmelerle koruma altına alındığı özel bir gün olduğu belirtilen açıklamada, “Savaş ve Çocuk, asla yan yana gelmemesi gereken iki kelime. Halbuki bugün milyonlarca çocuk savaş adı altında insanlık suçu işlenerek katlediliyor. Rakamlar dehşet verici; Gazze binlerce çocuğa mezar oluyor. Halen nefes alabilenler içinse cehennemi yaşıyorlar” dendi.

‘UNICEF GÖRMEMEZLİKTEN GELİYOR’
Savaşta katledilen çocukları UNICEF’in görmemezlikten geldiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bugün; UNICEF’in her yıl 20 Kasım’da kutladığı Dünya Çocuk Günü, Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin kabul edildiği tarih. Türkiye’de dahil olmak üzere 196 ülkenin taraf olduğu sözleşme en fazla ülkenin onayladığı insan hakları belgesi olmakla birlikte bugün maalesef tarih bu bildirgede yazanların aksini kaydediyor. Bu yüzden maalesef Dünya Çocukları Hakları Günü’nü kutlamıyoruz. Samsun İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu olarak savaşta katledilen çocukları görmezden gelen UNICEF’i kınıyor ve UNICEF’i göreve davet ediyoruz. ”

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.