Direnişte 8. gün!

İşten çıkarılan Çetaş Cam işçileri bugün bir basın açıklaması yaparak mücadelelerini sürdürmeye kararlı olduklarını duyurdular.

03.10.2019
A+
A-

İşçiler basın açıklamasını direnişin 8’inci gününde Samsun’un Kavak ilçesindeki Atatürk Parkı’nda gerçekleştirdiler. İşçiler basın açıklamasından önce ilçe merkezinde kısa bir yürüyüş de gerçekleştirdiler.

Eylemde Tekgıda-İş Sendikası üyesi işçiler, işyeri temsilcileri, sendikamızın çeşitli illerden gelen üyeleri ve bir dizi emek dostu örgüt de destek verdi.

Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş yaptığı konuşmada Çetaş Cam ile Okan Grubuna ait diğer şirketler Düzce Cam ve Birlik Cam’da yaşanan gelişmeleri ve işverenin sendikasızlaştırma adına başvurduğu taktikleri özetledi. Çetintaş, önümüzdeki süreç içinde kitlesel eylemler, basın açıklamaları, bildiri çalışmaları ve diğer eylemlerle seslerini duyurmaya devam edeceklerini belirtti. Genel başkanımız konuşmasını Çetaş, Düzce Cam ve Birlik Cam işçilerinin bir ekmek ve hürriyet mücadelesi verdiklerini vurgulayarak sona erdirdi.

Çetaş Cam işçileri mücadeleyi sürdürme konusundaki kararlılıklarını “Gemileri yaktık geri dönüş yok!”, “Sendika hakkı engellenemez!”, “Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz!” ve “İnadına sendika inadına Kristal!” sloganlarıyla eylem anında bir kez daha haykırdılar.

Kristal-İş Sendikası Okan Grup çatısı altında faaliyet gösteren Düzce Cam, Birlik Cam ve Çetaş’ta 2016 yılının başlarında örgütlendi. Okan Grup’un en büyük hissedarı olan Kasım Aktaş, sendikal örgütlülüğü ortadan kaldırmak için Düzce’de faaliyet gösteren Birlik Cam’ı 9 Eylül, Çetaş’ı ise 25 Eylül günü kapattı.

Aktaş, Okan Grup şirketleri içinde en büyük sabit sermaye yatırımına sahip olan Düzce Cam’da sendikal örgütlenmeyi engellemek için ise büyük çaplı bir işçi kıyımı gerçekleştirdi. Okan Grup’un bayrak gemisi konumunda olan bu fabrikada, işten çıkarılan işçi sayısı 82’yi buldu.

Çetaş ve Birlik Cam’ın kapatılmasıyla birlikte işten çıkarılan Kristal-İş üyelerinin sayısı 140’a ulaştı.

Kristal-İş Sendikası üyeleri Düzce Cam’da 26 Temmuz’dan bu yana grevdeler. İşten çıkarılan Birlik Cam işçileri de onlarla birlikte fabrika önünde omuz omuza mücadele veriyorlar. Çetaş işçileri ise Samsun’un Kavak ilçesinde kapatma kararına karşı başlattıkları direniş eylemini sürdürüyorlar.

 

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.