EĞİTİM-SEN: UTANÇ VERİCİ!

Samsun’da bir okulun sosyal medya ve gazetelerde yayınlanan haber ve görüntüleri tepki çekmeye devam ediyor. EĞİTİM-SEN, “Cumhuriyetin 100’üncü yılında utanç verici” açıklamasında bulundu

Samsun'da tepki çeken görüntüler

Samsun’da Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM SEN) Şube Başkanı Ersin Gür, Atakum’da bulunan Özel Külliyat Ortaokulu ve Özel Külliyat Kız Anadolu Lisesi’nden sosyal medya ve gazetelerde çıkan haber ve görüntülere sert tepki gösterdi.

Samsun'da tepki çeken görüntüler

SARIKLI VE CÜBBELİ EĞİTMEN
Özel Külliyat Ortaokulu ve Özel Külliyat Kız Anadolu Lisesi’nde  kız öğrencilerin sarıklı ve cübbeli bir kişi tarafından yönlendirildiği ve eğitime tabi tutulduğunun görüldüğünü belirten Ersin Gür, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında laik ve bilimsel eğitim açısından utanç verici görüntüler” açıklaması yaptı.

Samsun'da tepki çeken görüntüler

CEMAATLERİN ARKA BAHÇESİ
Milli Eğitim Bakanlığı’nın tüm eleştiri ve yargı kararlarına rağmen ‘Çevreme Duyarlıyım Değerlerime Sahip Çıkıyorum(ÇEDES)’ projesi başta olmak üzere, cemaat ve tarikatların kontrolündeki vakıf ve derneklerle sürekli protokoller imzaladığını hatırlatan Gür, “Bunun sonucu eğitim kurumlarımız bu kesimlerin cirit attığı alanlar haline gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığının cemaatler tarafından yönlendirilen dernek ve vakıfların önünü açacak şekilde hareket etmesi siyasi iktidarın kendi siyasi ideolojik zihniyetini öğrencilerimize ve eğitim kurumlarına dayatmak, eğitimi siyasetlerinin arka bahçesi haline getirmek istemelerinden kaynaklanmaktadır” dedi.

YASA VE YÖNETMELİKLERE AYKIRI BİR OKUL
Atakum’daki Özel Külliyat Ortaokulu ve Özel Külliyat Kız Anadolu Lisesi’nin yasa ve yönetmeliklere tamamen aykırı cemaat kültürü içinde yürütülen bir okul görünümünde olduğunu savunan EĞİTİM-SEN Şube Başkanı Ersin Gür, ayrıca şunları söyledi:

“Görüntülerde, Samsun İl milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bu okullarda, sarıklı ve cüppeli bir kişi tarafından öğrencilerin yönlendirildiği okul kültürünün, yönetmeliklerin, müfredatın ve eğitim pedagojisinin gerektirdiği motivasyon araçları ve belgeler yerine iffet abidesi ve islamın kızı gibi belgeler verilerek küçük yaştaki öğrencilerimizin duygularının, dini ve ahlaki değerlerinin bu okul yöneticileri tarafından nasıl istismar edildiği görülmektedir.

Samsun'da tepki çeken görüntüler

YAYILAN BU ZİHNİYET İLE MÜCADELE
Cumhuriyetimizin 100. yılında bu görüntülerin üstünün kapatılamayacağını gerekirse demokratik ve hukuki haklarımızı kullanacağımızı bir kere daha ifade ediyoruz. EĞİTİM-SEN Samsun Şubesi olarak okullarımızda yayılan bu zihniyete karşı çocuklarımızın laik, bilimsel, nitelikli, kamusal ve parasız eğitim alma hakkını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.”

Sibel TOPAL

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.