EĞİTİME DAİR

                                                     AKRAN ZORBALIĞI

Akran zorbalığı günümüzde her eğitim kademesinde karşılaşılan ve eğitimi olumsuz etkileyen en yaygın davranış şeklidir.

Akran zorbalığı, öğrencinin diğer öğrenciyi belli aralıklarla fiziksel, psikolojik v. b olarak rahatsız etme halidir.

Fiziksel ve siber zorbalık şeklinde görülen akran zorbalığının davranış biçimleri vurma, itekleme, zorla eşya-para alma, lakap takma, tehdit etme, küfür etme v.b davranış şekilleridir.

Sosyal ve siber zorbalık ise dışlama, oyuna almama, izinsiz fotoğraf çekip başkaları ile paylaşma, paylaşımlara aşağılayıcı yorum yazma v.b şekillerde karşımıza çıkabilir.

Zorbalık süreci, zorbalığa maruz kalan önce rahatsız olduğu konuyu ailesi ile paylaşabilir veya paylaşmayabilir. Zorbalığı yapan öğrenci ise bunu kimseyle paylaşmaz. Sistematik bir şekilde zorbalığa devam eder.

Zorbalığa uğrayan öğrencide içe kapanıklık, kıyafet ve ders araç gereçlerinde kesik, delik açma, okula gitmeme isteği, eve kapanma ve özgüven eksikliği belirtileri kendini gösterir.

Aileler çocuklarında bu belirtileri gören ebeveynler okul yönetimleri ve rehberlik servisleri ile süratle iletişime geçmeli, çocuklarının arkadaşlarını yakından takip etmelidirler.

Akran zorbalığı ile nasıl mücadele etmek için öncelikle bu davranışları ve akran zorbalığını iyi tanımlamalı, fark edilmelidir.  Ailelerin, öğretmenlerin akran zorbalığı ve mücadele etme yöntemleri konularında bilgilendirilmelidir.

 

Akran zorbalığı dikkate alınmalı, aksi takdirde zorbalığa maruz kalan bir müddet sonra zorba olabildiği gibi fark edilip önlenemezse sonuçları intihar gibi son derece tehlikeli bir hal alabilir.

Zorbalığa yol açan en önemli etken ise öğrencinin ev ortamındaki ebeveyn tutum ve davranışlarını taklit ediyor olma ihmali, ilgisiz ve sevgisiz ev ortamıdır.

Aileler çocuklarının ilgiye, sevgiye desteğe en çok ihtiyacı olduğu zamanlarda yanında olmalı, onların aile- okul ortamında kendilerini güvende mutlu hissetmeleri için her türlü tedbiri almalıdırlar.

Sağlıklı, mutlu, eğitimli kalın…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
5 Ocak 2023
15 Aralık 2022
15 Şubat 2023
6 Nisan 2023
3 Kasım 2022
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.