EĞİTİME DAİR

                                                    4 GÜN OKUL 3 GÜN TATİL!

Eğitim ve öğretim bir süreçtir; tekrarı ve devamlılığı esastır. Her kademede anı, dakikası, saati verimli ve etkili geçirilmelidir.

Bizim eğitim sistemimizin temel problemlerinden biri de yıllık çalışma takvimi, ders saatleri ve tatillerdir.

Son günlerde özellikle Finlandiya Eğitim Modeli örnek gösterilerek, haftalık eğitim gün sayısının 4’e indirilmesi ve haftalık tatilin 3’e çıkarılması tartışılmaktadır.

Pandemi sonrası tüm dünyada çalışma saatleri değiştirilmiş, uzaktan, online, home ofis çalışma modelleri yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu tarz modellerde eğitimde de yeni çalışma usullerini gündeme taşımıştır.

Halbuki Finlandiya ülke olarak nüfusu, sosyo-ekonomik, kültürel yapısı ile Türkiye ile kıyaslanabilecek bir ülke değildir. 5. 5 milyon toplam nüfusu olan Finlandiya’nın 4 katı öğrenci var bizim ülkemizde…

Sınıf derslik sayıları, sınıf mevcutları bakımında kesinlikle kıyas edilemez…

Eğitimde haftalık tatilin 3 güne çıkarılmasıyla öğrencilerin daha çok sosyalleşeceği iddia edilmektedir.

Bizim öğrencilerimizin asıl sosyalleşme mekanları okullar ve eğitim ortamlarıdır.

Okuldan ve eğitimden uzaklaşan öğrenciler, bizim ülkemizde risk ve tehlike oluşturan ilgi alanlarına kaymaktadır.

Ders saatleri bakımından da Finlandiya’daki günlük 4 saatlik eğitim süresi, o ülkenin iklimi, coğrafyası ve öğrenci sayısı ile doğrudan ilgilidir.

Eğitimde tatil süreleri bakımından da bizim sistemimiz yaz tatili, 15 tatil, dönem arası tatil, bayram tatilleri, kar tatilleri v.b ile tatil cennetidir.

İllaki dışarıdan bir eğitim modeli alacaksak, Japon eğitim sistemini örnek alalım

 Yılda 240 işgünü .haftada 5.5 gün eğitim, 6 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 3 yıl lise… Disiplinler arası eğitim, okulunu temizleyen öğrenciler v.s

Eğitim sistemimizin daha çok eğitim ve öğretim yapmaya, daha çok okullarımızı açık tutmaya ihtiyacı var. 180 iş günü olarak ilan edilen çalışma iş günlerinin etkin, verimli ve kaliteli eğitimle geçirmek zorundayız. Yoksa dünya ile aramızdaki bilim, fen, gelişme farkını nasıl kapatabiliriz?

Daha çok tatil yaparak mı? Yoksa daha çok çalışarak mı?

“Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkûmdur.”

            M.Kemal Atatürk

Sağlıklı, mutlu ve eğitimli kalın…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.