EMANET BÜYÜK BİR VEBALDİR

İnsanlara emanet olarak verilen devlet idaresinin  veballeri vardır. Verilen görevler,  oturulan makamlar, belediye başkanlıkları, meclis üyelikleri, bakanlıklar, milletvekilleri, siyaset, savcılık, hâkimlik, müftülük, imamlık, diyanet isleri, bürokratlık, işçilik memurluk müdürlük, genel müdürlük insana hep vebal yükler.

Hayatın her alanı ve her görevi annelik, babalık ev yönetimi iş ve işletme yönetimi, ticaret, ortaklık bunlarında vebal büyüktür.

Bu veballer bazen toplumun tamamına, bazen toplumun bir kısmına bazen aileye, bazen cami cemaatine karşı yaptığımız görevlerde yer alır. Tüm bu görevlerde bulunanlar doğru bilgi, hak, hukuk, adalet, liyakat, dürüstlük, doğruluk, şefkat, merhamet, eşitlik, yardımseverlik, şeffaflık, açıklık, hesap verebilirlik, sorumluluk alçak gönüllülük, sevgi ve saygı içinde bulunmaları ve bunlara göre hareket etmeleri gerekir.

Yalan konuşmamalı, zalimlik yapmamalı, haksızlık, torpil, yandaşlık, hırsızlık, yolsuzluk, fesatlık, adam kayırma, iftira, gıybet, dedikodu, haksız kazanç ve kazandırma ve ihanet içinde olmamalıdır. Tüyü bitmemiş yetimlerin ve her insanımızın malına mülküne, parasına, göz dikmemeli, devletin, milletin,   çalıştığı işyerinin, kurumunun, ailesinin, kuruluşunun parasını kimseye peşkeş çekmemeli, israf etmemeli ve korumalıdır.

Bunlar olunca adalet, barış, sevgi, saygı, güven, huzur ortamı oluşur. Ülkemiz ve insanımız daha çok zenginleşir ve daha çok ileriye gider. Çünkü israf, hırsızlık, yolsuzluk, haksızlık, adaletsizlik azaldıkça, kamunun kaynakları korundukça ve doğru kullanıldıkça tüm bunlar ülke insanımızın refahına yansımaya başlayacaktır.

15 temmuz ihaneti, pandemi, asrın deprem felaketi, terörle mücadele, beka sorunu gibi iç ve dış kaynaklı ciddi problemler yaşadık. Ama ekonomi sadece faiz, döviz ve  borsa denilen 3 kağıt ekonomisinden oluşmaz. Bunlar çok önemlidir ama yeterli değildir.

Hem doğru kararları doğru zamanlarda alacaksınız hem de israf, yolsuzluk, haksızlık, hırsızlık dâhil ne kadar yanlışlık varsa engelleyeceksiniz.

Ülke menfaatine yapılacak olan her şey  o zaman anlam kazanacaktır…

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.