‘FELAKET YILIYDI!..’

CHP Atakum Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Satı Ermiş, 2020’yi değerlendirdiği açıklamasında, “297 kadın katledildi, 161 kadın şüpheli şekilde öldü” açıklamasında bulundu

CHP Atakum Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Satı Ermiş, pandemiyle mücadele edilen 2020 yılının kadınlar açısından çok daha zor bir yıl olduğunu belirterek, “En az 297 kadın katledildi, 161 kadın da şüpheli şekilde öldü” dedi.

İLK 3 AYDA ONLARCA KADIN ÖLDÜRÜLDÜ
Satı Ermiş, CHP İl Kadın Kolları Başkanları ile 81 ilde ve tüm ilçelerde eş zamanlı yapılan basın açıklamasında, partisinin konuyla ilgili 2020 yılı değerlendirmesini okudu. Ocak ayında 27 kadın cinayeti ve 7 şüpheli kadın ölümünün gerçekleştiğini belirten Ermiş, şubat ayında 22 kadın cinayeti ve 12 şüpheli kadın ölümü görüldüğünü, mart ayında 27 kadın cinayeti ve 5 şüpheli kadın ölümünün kayıtlara geçtiğini dile getirdi.

HAZİRANDA 27 KADIN CİNAYETİ
Kovid-19 salgını nedeniyle alınan karantina önlemleriyle başlayan eve kapanma uygulamalarının birçok sorunu beraberinde getirdiğini vurgulayan Satı Ermiş, nisan ayında 20 kadın cinayeti ve 20 şüpheli kadın ölümü, mayısta 21 kadın cinayeti ve 18 şüpheli kadın ölümü, haziranda 27 kadın cinayeti, 23 şüpheli kadın ölümü, temmuzda ise 36 kadın cinayeti ve 11 şüpheli kadın ölümünün gerçekleştiğini aktardı.

CİNAYETLER EYLÜL DE DE DURMADI
Ağustos ayında 27 kadın cinayetinin işlendiğini, 23 kadının şüpheli şekilde öldüğünü, eylülde 16 kadın cinayeti ve 20 şüpheli kadın ölümünün, ekimde 21 kadın cinayeti ve 8 şüpheli kadın ölümünün görüldüğünü anlatan CHP Atakum Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Satı Ermiş, kasımda 29 kadın cinayeti ve 10 şüpheli kadın ölümünün, aralık ayında 15 kadın cinayeti ve 1 şüpheli kadın ölümünün yaşandığı bilgisini verdi.

ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ BÜYÜYOR
“Pandemiyle mücadele edilen 2020 yılı, kadınlar açısından çok daha zor bir yıl oldu” diyen Satı Ermiş, ayrıca şunları söyledi:

“En az 297 kadın katledildi, 161 kadın da şüpheli şekilde öldü. Aldıkları göstermelik cezalarla adeta sırtları sıvazlanan katiller, can almaya devam etti. Kadınlar, en çok ateşli silahlarla, evlerinde ve sokak ortasında öldürüldü. Ölüm, kadınlara hep en yakınlarından geldi. Kadını her defasında eve hapseden, itaat etmeye zorlayan zihniyet, katillerini de üretti. Kadınların ve çocukların hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyetle, ilk önce biz kadınlar hesaplaşacağız, çünkü asla ödün vermeyeceğimiz haklarımız var. Her gün yaşam çığlığını büyüten ve örgütlü gücüyle yeniden ayağa kalkan kadın mücadelesi var. Tercihimiz eşit, özgür, demokratik, adil bir yaşamdan yanadır. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, Türkiye’nin her bir köşesinde örgütleniyoruz. Hızla artan kadın üyelerimizle, her geçen gün sesimizi çoğaltıyoruz. Şiddet gören, yalnızlaştırılan kadın ve çocuklara ‘YaşamHak’ destek hattımızla ulaşıyoruz. Onlara yalnız değilsin biz varız diyoruz. Kadın dernekleriyle kenetlenerek, örgütlü mücadelemizi her geçen gün daha da büyütüyoruz. 2021 yılında, dipten gelen bir dalgayla kadınların, ülkemizin kaderini değiştireceğine yürekten inanıyorum.”

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.