HALK NE DERSE O!

Samsun’da ‘katılımcı proje’ kapsamında yapılan toplantıda Atakum’un sorunlarına değinen Başkan Cemil Deveci, “Bu süreçten beraber çıkacağız” dedi

Samsun’da ilk katılımcı bütçe, Atakum Belediyesi tarafından oluşturuluyor. Atakumluları belediye bütçesinde doğrudan söz sahibi yapacak Samsun’un ve Atakum’un ilk katılımcı bütçesi için çalışmalara başlandı. Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi iş birliğinde ‘Benim Kentim, Benim Belediyem, Benim Bütçem ve Komşularımızla Buluşuyoruz’ sloganlarıyla hayata geçirilecek projenin ilk toplantısı Büyükoyumca Mahallesi Pazar Yeri’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum Belediyesi Meclis Üyeleri, Atakum Belediye Başkan Yardımcıları Dr. Yusuf Yalnız, Şeref Aydın, Atilla Küçükala, Atakum Belediyesi Birim Müdürleri, Atakum Kent Konseyi Genel Sekreteri Şenol Katkat, Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Esin Çelebi, Atakum Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Nadide Döktür, Büyükoyumca Mahallesi Muhtarı Fatma Yiğit ve çok sayıda Büyükoyumca Mahallesi sakini katıldı.

BAŞKAN DEVECİ YURTTAŞLARI DİNLEDİ
Büyükoyumcalılar yaşadıkları sorunları ve taleplerini toplantıda Başkan Deveci’ye birebir anlattı. Küçükten büyüğe yurttaşların taleplerini tek tek not eden Başkan Deveci, sorunların çözümü için en kısa sürede çalışmalara başlanacağı sözünü verdi Demokratik ve şeffaf yönetim anlayışıyla belediye bütçesinin en verimli şekilde kullanılmasının amaçlandığı projenin ilk toplantısı yoğun ilgi gördü.

‘BİRLİKTE DÜŞÜNÜP BİRLİKTE
KARAR VERECEĞİZ…’
Toplantıda projenin kent demokrasisine büyük katkıda bulunacağını belirten Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci şöyle konuştu:

“Sizin vergilerinizle oluşturulan belediye bütçesini birlikte planlamayı düşünüyoruz. Önümüzde 2 bütçe daha var. Bu bütçeyi sizinle beraber yapalım. Türkiye’de 1920’den bu tarafa hangi açıdan bakarsanız bakın aydınlık bir sayfa açılmıyor. Bu ülke bizim. Bu ülke bu çocukların. Tüm hayatımı ve siyasi geçmişimi bu çocukların geleceğine vakfettim. Birlikte düşüneceğiz ve karar vereceğiz. Bütçeyi sizinle yapacağız. Teknik anlamda bir katılımcı bütçe yapacağız. Bütçemiz şifreleriyle, kodlarıyla kısacası her yönüyle katılım bütçesine uygun olacak. Atakum Belediyesi olumlu projeleriyle Türkiye’nin başka yerlerinde konuşulan belediyelerinden bir tanesi haline geldi.”

2023 GİDER BÜTÇESİ 875 MİLYON TL
Başkan Deveci, ülke olarak geçirilen zorlu süreçten el birliği ile çıkılacağını da söyleyerek, “Bütçeyi huzurunuza getirdim. Bundan sonra size teslim. 2022 bütçesini geçen kasım ayında yapmıştık. Bütçe böyle bir süreçten geçmedi ama muhtarlar toplantısında, belediye meclisinde, bir takım sivil toplum örgütlerinde tartışarak oluşturmuştuk. 265 milyon TL’lik gider bütçesi. Haziran ayında yeniledik. 195 milyon TL’yi yeniden ekledik. Bu yılın ortasında bir bütçe daha yaptık. Sadece biz değil diğer belediyeler ve kurumlar da yaptı. Devlet 3’üncüsünü yapıyor şimdi. 2023 gider bütçesi 875 milyon TL. Bugüne kadar görülmemiş, yaşanmamış bir ekonomik süreçten geçiyoruz. Bu anlattıklarımın 1920’den bu tarafa bir örneği yok, olmadı. Bu tablodan beraber çıkacağız. Bu süreci beraber yöneteceğiz ve buradan çıkacağız” dedi.

Sibel TOPAL

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.