İKİZTEPE’YE ZİYARET!

Samsun’un Bafra İlçesi’nde İkiztepe kazıları yeniden başlarken TSO Başkanı Göksel Başar, “İkiztepe, ilçemiz ve bölgemiz için tarihi ve turizm açısından büyük önem taşıyor” dedi

1974 yılında başlanan ve 2012 yılında ara verilen Bafra İkiztepe Örenyeri Kazıları yeniden başladı. Bafra Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Başar, kazı çalışma alanını ziyaret ederek son durum hakkında bilgi aldı.

TÜM KARADENİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aslıhan Beyazıt, Başkan Göksel Başar’a ziyareti için teşekkür etti ve şu bilgileri sundu:

“Çalışmalar 2021 yılında yeniden başlatıldı. İkiztepe önemli bir yerleşim yeri ve 40 yıldır kazılıyor. Karadeniz arkeolojisi için de çok önemli çünkü bu kadar uzun yıllar kazılıp bu kadar bulgu veren en önemli yerleşmelerden biri diyebiliriz. Baktığımızda sadece güney Karadeniz için değil, kuzeyi yani yukarısı için de önemli bir yerdir. O nedenle burada kazıların uzun yıllar devam etmesi gerekmektedir.”

M.Ö. 4 BİN 500 YILLIK
İkiztepe’de ilk yerleşimin M.Ö 4500’lerde başladığını da söyleyen Prof. Dr. Beyazıt, “Bu yerleşim M.Ö. 1700 yılına kadar aralıksız devam ediyor. Bulguları değerlendirerek baktığınız zaman burası bir kasaba ve en fazla 200 kişinin yaşadığı yerleşme. İşte ahşap mimarı kullanıyorlar. Ekonomilerine baktığımız zaman ise en yoğun tekstil üretimi olduğunu görüyoruz. Bunu da nereden anlıyoruz? Tekstil üretimini yaptıkları tezgah ağırlıkları, ağır şartlar çok yoğun bulunuyor. Derileri delmede kullanılan delicilerden yani hayvan kemiklerinden yaptıkları delicilerden aslında nasıl bir sosyoekonomik yapıya sahip olduklarını anlıyoruz” açıklamasında bulundu.

BAFRA’NIN VE BÖLGENİN TARİHİ
Bafra TSO Başkanı Göksel Başar ise, “Yapılan tüm bu çalışmaların ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. İkiztepe kazıları, ilçemizin ve bölgemizin tarihi geçmişi ile ilgili ciddi bulguların ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu bulgular ve veriler aynı zamanda bölge turizmine de büyük katkı sağlıyor. İkiztepe’de yeniden kazılara başlayan tüm ekibimize sonsuz başarı diliyor, emekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Sibel TOPAL

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.