İktidarın tek derdi halkın boğazını sıkmak - Yeni Günde Haber | Güncel Son Dakika Haberler
SON DAKİKA

Korkunç kaza!

ASAYİŞ, SON DAKİKA

İktidarın tek derdi halkın boğazını sıkmak

İYİ Parti İlkadım İlçe Başkanı Av.Burcu IŞITAN SATAR’dan açıklama

Bu haber 09 Temmuz 2019 - 12:46 'de eklendi.

İYİ Parti İlkadım İlçe Başkanı Av. Burcu Işıtan Satar; “Başkanlık sistemine verilen destek sonrası geçen zaman diliminde birçok alanda tüm uyarılarımıza rağmen yaptığı akıl dışı uygulamalar ciddi anlamda ekonomik bir çöküşün kaçınılmaz olacaktır” dedi
“BİR ÇÖKÜŞÜN İTİRAFI”
Yaklaşık 20 yıldır sizlerin tercihi ile ülkeyi ve Belediyeleri yöneten AKP iktidarının geride bıraktığımız yıllarda, özellikle Başkanlık sistemine verilen destek sonrası geçen zaman diliminde birçok alanda tüm uyarılarımıza rağmen yaptığı akıl dışı uygulamalar ciddi anlamda ekonomik bir çöküşün kaçınılmaz olduğunu gösteriyordu. Mahalli idareler seçimleri sürecinde bizzat Cumhurbaşkanımız Türkiye’deki belediyelerin ekonomik açıdan zor durumda olduğunu “Ya şu anda belediyelerin çoğu batık. Bitik. Personelinin maaşını ödeyemiyor, yerel seçimler bitecek bunlar sanki Türkiye’nin ekonomisini düzeltecek” sözleriyle anlatmıştı. Bu aslında bir çöküşün itirafı idi.
“BORÇLU BELEDİYELERDE SAMSUN ÖN SIRADA”
Samsun Büyükşehir Belediyesi dahil tüm belediyelerin borç listelerinde ön sıralarda olduğunu söyleyen Satar; “Partimizin kazandığı İlkadım Belediyesi dâhil AKP İktidarından devralınan tüm Belediyelerde ciddi bir hesapsızlık olduğu ortaya çıkmış ve bu hesapsızlık sonucunda görünen o ki Belediyeler rutin işlerini yürütebilecek bir kaynağı bile bulmakta güçlük çeker hale getirilmiştir. Samsun Büyükşehir Belediyesi de aynı konumda olup, en borçlu Belediyeler sıralamasında ön sıralarda yer almaktadır. Böyle bir tabloda sorunun nerelerden kaynaklandığını tespit edip tasarruf tedbirlerine yönelmek varken aynı israf politikalarında ısrar etme niyetinin yansımasıdır Samsun’da yapılan su zammı.
“SAMSUN HALKI ÜZERİNDEN BÜTÇE KAPATAMAZSINIZ”
Çoğu temizlik amacı ile kullanılan suyun üzerinden bütçe açığı kapatma niyeti aslında Samsun halkına ‘sizin temiz olma hakkınız yoktur’ diyemeyeceklerini vurgulayan Satar ; “Sözde halkın inançlarını önceliği olarak gördüğü iddiasındaki bir partinin Temizlik İmanın yarısıdır sözünden bile bir haber olduğu ortadadır. İçme suyu sağlıklı yaşam hakkıdır ve belediyeler bunu en düşük maliyetlerle sağlayıp, vatandaşa ulaştırmak zorundadır. Çoğu temizlik amacı ile kullanılan suyun üzerinden bütçe açığı kapatma niyeti aslında Samsun halkına ‘sizin temiz olma hakkınız yoktur’ demektir. Daha seçimden kısa bir süre önce suda indirim yapan aynı partinin bir başka sorumlusu bile bu zamları fahiş bulmuş ve Su ücretlerindeki indirim bir zarar olarak nitelendirilmemelidir. Enflasyonla top yekûn mücadelenin bir parçasıdır demişti. Birbiri ile taban tabana zıt söylemleri son dönemde çok sık duyduğumuz iktidar partisi mensuplarının bu kafa karışıklığının ceremesini Samsun halkına çektirmeye hakları yoktur. Hal böyle iken su zammına itiraz vatandaşlara saldıracak kadar da gözleri dönmüştür.
“İKTİDARIN DERDİ HALKIN BOĞAZINI SIKMAK”
Gerek suya, gerek okuma bedeline yapılan zamla da sınırlı kalınmamış, her ay enflasyon oranında otomatik artış kararı alındığını belirten Satar; “İşine geldiğinde halkın asla kullanmadığı ürünlerle enflasyon hesabı yapanlar sadece su zammını enflasyon hesabı içine katsalar memur ve emekli maaşları 5 puan daha artardı. Ancak bu iktidarın tek derdi halkın boğazını sıkmaktır. Bunu zam yoluyla yapmayı alışkanlık haline getirdikleri gibi, itirazlara karşı cebir ve şiddetle boğaz sıkma dönemine de girmiş bulunmaktayız. Biz İyi parti olarak özü sözü bir, halkın emanetine ihanet etmeyen bir siyaseti düstur edindik. Aynı yaklaşımı AKP iktidarından da bekliyor ve su zammını geri almasını talep ediyoruz.” Dedi.

Haber merkezi