İlkadım’da ‘ÇEVRE’ hamlesi!

Samsun’da İlkadım Belediyesi çevre yatırımlarına bir yenisini daha ekleyerek Yeni Evsel Atık Çöp Transfer Tesisi’ni hizmete soktu

Samsun’da İlkadım Belediyesi, uzun süredir altyapısını hazırladığı Evsel Atık Transfer istasyonu’nu kullanıma açtı. Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Güzeldere Mahallesi’nde yapımı tamamlanan transfer istasyonu sayesinde İlkadım’ın çöpleri toprağa indirilip etrafı kirletmeden direkt araçlar yoluyla, akıtılıp sızdırılmadan düzenli çöp depolama merkezine transfer edilecek.

TÜRKİYE’NİN SAYILI MERKEZLERİNDEN
2014 yılında elim bir iş kazası sonrası vefat eden belediye personeli Feyzullah Çakıroğlu’nun adının verildiği Çöp Transfer İstasyonu’nun Türkiye’nin sayılı aktarım merkezlerden birisi olacağı belirten Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “İlçemiz, yerleşik nüfus açısından en geniş ilçelerden birisi. Katı atık depolama noktasının İlkadım bölgesinin uç noktasında olması münasebetiyle çöp transferimizde çok büyük zorluk çekiyorduk. Alınan karar gereği kırsal mahallelerin çöplerinin toplamasını yapıyoruz” dedi.

KAYNAKLAR VERİMLİ KULLANIYOR
Halen yaklaşık 30 kilometre öteden çöp getirdiklerinin altını çizen Demirtaş, “Makina parkımızda bulunan 10 ton çöp alan 7 büyük, 4 ton alan 5 küçük, 2 minipak çöp aracımız ilçe genelinde geceli gündüzlü toplanan çöpleri, kullanıma açtığımız tesis sayesinde değerlendiriliyor. Vatandaşlarımızın kaynaklarını verimli kullanmak adına bu tür projeleri önemsiyoruz” diye konuştu.

ÇÖPLER DÜZENLİ ŞEKİLDE DEPOLANIYOR
Evsel Atık Transfer İstasyonu’nun kamyon ve TIR manevra alanı, rampası, çöpün döküldüğü haznesiyle yeşil doğaya uyumlu dış görünüşü ve dinlenme alanlarından oluştuğunu açıklayan Necattin Demirtaş, “İstasyon benzerlerinden farklı olarak tamamen kapalı sistemle çalışıyor. Aynı anda 2 çöp kamyonu semitreylerle boşaltma işlemi yaparken, 2 TIR’a birden aktarım yapılmasına olanak sağlıyor. Bu sayede belediyemizin taşıma maliyetleri düşerek taşıma hattındaki trafik yoğunluğu da azaltacağız. Çöpler daha düzenli depolandığı için koku ve kirlilik yaratmayacak. Çöp tırlarından ve kamyonlarından kaynaklanabilecek atık sızıntı suyu, koku vb. gibi çevre kirliliğine yol açabilecek unsurlar minimize edilecek. İlçemizde toplanan çöpler tesisimize gelecek, büyük TIR’ların kasasına yüklenerek katı atık bertaraf tesisine götürülecek” dedi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.