‘İŞSİZLİK’ KISKACINDA!

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Samsun Şube Başkanı Hüseyin Talak, her 10 inşaat mühendisinden 3’ünün işsiz olduğunu belirterek, “İşsizlik özellikle kadın ve genç mühendisler arasında vahim boyutta” dedi

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Samsun Şube Başkanı Hüseyin Talak, inşaat mühendislerinin istihdamı, çalışma koşulları ve özlük haklarıyla ilgili kampanya başlatacaklarını duyurdu. Talak yaptığı açıklamada, her 10 inşaat mühendisinden 3’ünün işsiz olduğunu belirtti. Talak, “Durum böyle iken ülkemizde inşaat mühendisine duyulan ihtiyaç çok fazla” dedi.

2 MÜNENDİSTEN 1’İ İŞSİZ
İnşaat mühendislerinin ülke tarihinin en yüksek işsizlik seviyeleriyle karşı karşıya olduğunu belirten Talak, “Odamızın 2021 yılında hazırladığı Türkiye`de İnşaat Mühendisleri Gerçeği İş, İstihdam ve İşsizlik Raporunda tespit edildiği üzere; her 10 inşaat mühendisinden 3’ü işsizdir (yüzde 28,2). Bu oran kadın mühendisler ve genç mühendisler arasında çok daha vahim boyutlardadır. Kadın inşaat mühendislerinin yüzde 47,1`i, 35 yaş altındaki inşaat mühendislerinin yüzde 048,3`ü işsizdir. Kısacası 2 genç inşaat mühendisinden biri ve 2 kadın mühendisten 1’i işsizdir” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ÜCRET ALIYOR
Asgari ücretin altında çalışan inşaat mühendislerinin olduğunu kaydeden Hüseyin Talak, ayrıca şunları söyledi:

“İnşaat mühendislerinin yüzde 27,5`i asgari ücretin altında bir ücrete çalışırken büyük çoğunluğu borçlanmak zorunda kalmaktadır (yüzde 58,9). Her iki mühendisten biri kredi kullanıcısıdır (yüzde 51,7). Kamu kurumlarında istihdam mühendisler açısından neredeyse ortadan kaldırılmıştır.

ÜLKEMİZİN İNŞAAT MÜHENDİSİNE İHTİYACI VAR
Çalışan 10 mühendisten yalnızca 2’si (yüzde 18,8) kamuda çalışmaktadır. Bugün her 3 inşaat mühendisinden 1’i işsizdir. Fakat bu işsizliğe tezat olarak ülkemizin ciddi manada inşaat mühendisine ihtiyacı bulunmaktadır. Yürürlükteki mevzuatın uygulanması halinde bile birçok inşaat mühendisi istihdam edilecek, hem de yapı güvenliği konusunda zaten yapılması gerekenler hayata geçirilecektir. Açık ki, inşaat mühendisleri arasındaki bu yüksek işsizlik oranı, deprem tehlikesi altındaki ülkemizde yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden başlıca sebepler arasında yer almaktadır.”

‘GENÇ MÜHENDİS İSTİHDAMI’ ZORUNLU OLSUN
Hüseyin Talak açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Kamuda çalışan meslektaşlarımız yıllardır ekonomik ve sosyal haklar açısından büyük kayba uğramış, ücret farklılıkları konusunda geriye gitmiştir. Yalnızca alım gücünün günden güne erimesi değil aynı zamanda emekliliklerine etki eden hakları da diğer kamu görevlilerinin bir hayli gerisinde kalmıştır. Kamu yatırımlarında genç mühendis istihdamı zorunlu hale getirilmeli, işin nitelik ve hacmine uygun sayıda genç inşaat mühendisi istihdamı ihale şartları içerisinde yer almalıdır. Söz konusu işler kapsamında genç meslektaşlarımızın mevzuata ve ihale şartlarına uygun şekilde fiili olarak çalışıp çalışmadığı ilgili idare tarafından sürekli olarak denetlenmeli, istihdam şartının ihlali ağır yaptırımlara bağlanmalıdır. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın ek gösterge oranları yeniden düzenlenmelidir. Çarpan grubu değişen diğer meslek grupları gibi meslektaşlarımızın da emeklilikte hak ettiklerini alabilmeleri için çarpan grubunu bir üste çıkaracak yeni ek gösterge rakamları, 1. derecenin 4. kademesindeki mühendisler için 6400 olarak belirlenmelidir.”

‘LÜTUF DEĞİL OLMASI GEREKENİ İSTİYORUZ’
Yeterli istihdam ve adil bir atama istediklerini de ifade eden Talak, açıklamalarının son bölümünde şunları kaydetti:

“Genç inşaat mühendislerinin karşı karşıya kaldığı en yakıcı problem olan işsizliğin son bulması için kamuda ve özel sektörde istihdam alanları yaratılmalıdır. Mevzuat düzeltilmeli, 1500 m2 üzerindeki her şantiyede şantiye şefliğinin tam zamanlı bir iş
olarak yürütülmesi sağlanmalıdır. Bir şantiye şefinin, belirtilen sınırın üzerine çıkan çalışma alanlarında birden fazla şantiyenin kâğıt üzerinde şefi olarak görev almasına izin verilmemelidir. Genç meslektaşlarımızın kamuda istihdamı, atama ve güvenceli kadro konularında ihtiyaca uygun alım talebi yaratılmalı ve buna uygun bütçe ayrılmalıdır. Kamu görevlisi meslektaşlarımızın zaman içinde aşınan ücret ve özlük haklarına yönelik iyileştirmeler yapılmalı, yetersiz kamu istihdamı nedeniyle artan iş yükü, yapılacak personel alımlarıyla makul seviyeye çekilmelidir.Bizler, inşaat mühendisleri olarak ülkeyi yöneten veya yönetmeye talip olan iradeden lütuf değil, olması gerekeni talep ediyoruz. Mesleğimizi ilgilendiren her alanda, hukuka ve çağdaş standartlara uygun planlama, projelendirme, yapım ve denetim faaliyetleri yürütülmesi halinde bütün meslektaşlarımızın insani şartlarda yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlayacak düzeyde iş imkân ve koşullarına sahip olabileceğine inanıyor, tüm meslektaşlarımızı ve kamuoyunu sesimize ses olmaya, haklı taleplerimizi birlikte yükseltmeye çağırıyoruz.”

Nisanur ÖZYURT

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.