KAHREDEN GÖRÜNTÜLER!

Sinop açıklarında ölen 13 yunus balığı için Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından araştırma başlatıldı

21.03.2022
A+
A-

Sinop açıklarında ölen 13 yunus balığı için Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından araştırma başlatıldı. Sinop Üniversitesi Araştırma Görevlisi Uğur Özsandıkçı, yunus ölümlerinin Sinop için de sıradan bir vaka olmadığını belirtti.

ÖLÜM SEBEBLERİ ARAŞTIRILIYOR
Sinop’un Akliman sahilinde yürüyüş yaparken sahilde ölü yunusları fark eden vatandaşların ihbarı üzerine gelen Sinop Belediyesi ekipleri ile Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi yetkilileri, yunuslarla ilgili inceleme yaptı. Sayılarının 13 olduğu belirlenen yunuslardan 4’ü alınabildi. Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi yetkilileri, yunusların ölüm sebeplerinin araştırılması için kamyonete yükleyerek fakülteye sevk etti.

TOPLU ÖLÜMLER Mİ?
Sinop Üniversitesi Araştırma Görevlisi Uğur Özsandıkçı, “Aldığımız 4 tanesini de muhtemelen yarına inceleyip ne olduğunu anlamaya çalışacağız. Fırtınadan değil, şöyle. Bunlar şimdi geçen hafta, bunlar tabi tamamen senaryolar. Farklı zamanlarda yani bir, iki, üç gün içinde ölüp o sert fırtınayla beraber de ölüleri karaya sürüklenmiş olabilir. Yoksa fırtınadan ölme gibi bir durumları olmaz. Dediğim gibi 13 rakamı toplu ölüm sayılabilir ama bunların neyden kaynaklandığını şimdi Karadeniz’de 3 tane yunus türü yaşıyor. Bunlar afalina, tırtak ve mutur. Tırtak bizim şimdi burada bulduğumuz karaya vuran türler daha çok açık deniz türü olarak bilindiği için daha çok açık denizde avcılık yapan gırgır çevirme ağlarıyla etkileşime giriyor. O yönde bir etkileşim var mı yok mu ona bakmaya çalışacağız ilk başta, boğulma ibaresi var mı yok mu. Yoksa diğer alternatifleri değerlendirmeye çalışacağız” dedi.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.