‘KAZANAN BARIŞ OLACAK!..’

Samsun’da 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın yıldönümünde yapılan açıklamada, “Er ya da geç sorumlular cezalandırılacak, barış kazanacak” denildi

Samsun'da 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nın yıldönümünde yapılan açıklamada, "Er ya da geç sorumlular cezalandırılacak, barış kazanacak" denildi
11.10.2022
A+
A-

Samsun’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, 10 Ekim 2015’te Ankara’da düzenlenen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’nde gerçekleştirilen katliamı kınadı. 104 kişinin hayatını kaybettiğini, 500’e yakın kişinin de yaralandığı hatırlatılan açıklamada katliam lanetlendi ve, “”Er ya da geç sorumlular cezalandırılacak, barış kazanacak” denildi.

İNSANLIĞA KARŞI SUÇ
Katılımcılar adına basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü Ersin Gür, saldırının üzerinden 7 yıl geçtiğini ve olay ile ilgili görülen davanın da karara bağlandığını hatırlatarak, “Tutuklu sanıklar yönünden 10 Ekim Davası karara bağlandı ve 9 kişi hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Ayrıca, Ana dosyadan tefrik edilen firari sanıkların yargılandığı dosya, Türkiye’de ilk defa ‘İnsanlığa Karşı Suç’ kavramının yargıya konu edilmiş dosyası oldu. Bu yönüyle 10 Ekim Katliamı davası, Türkiye siyasi tarihi ve yargı tarihi bakımından da bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Bu dava gerçek sorumlular yargılanana kadar devam edecektir” dedi.

SALDIRI VE EZİYETLER
ÖFKEMİZİ DAHA DA BÜYÜTTÜ
“Yitirdiğimiz arkadaşlarımızın bizlere bıraktığı en değerli emanet olan emek, barış, demokrasi mücadelesini de hep beraber, kol kola omuz omuza büyütmeye kararlıyız” diyen Ersin Gür, kısaca şunları da söyledi:

“Katliamın üzerinden geçen 7 yıl, kaybettiğimiz arkadaşlarımıza özlemimizi büyüttüğü gibi, katliamın sorumlularına olan öfkemizi de büyütmüştür. Katliam sonrasında emniyet güçlerinin yaralıları hedef alan şiddeti, siyasi iktidarın olayın üzerini örtmeye yönelik tutumu, olayda ihmali bulunan kamu görevlilerinin yargıdan kaçırılması ve 7 yıl boyunca mahkeme süreçlerinde yapılan saldırılar ve eziyetler öfkemizi daha da büyütmüştür.

ÇOCUKLARIMIZ NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?
Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri de ellerine vicdanlarına koymaya, gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz: Türkiye’nin barış umuduna darbe vuran, insanları sokağa çıkamaz hale getiren 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 seçimleri arasında yaşanan olayların sorumlusu kimdir? Bizim çocuklarımız neden öldürüldü? Bilinmelidir ki, insanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri siyasi rant elde edenleri asla affetmeyeceğiz.

UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ
Er ya da geç, sorumlular cezalandırılacak; emek kazanacak, demokrasi kazanacak, barış kazanacak. Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız.
Sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz.”

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.