‘KRİZ’ BÜYÜYOR!

Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Öztürk, “Eğer teşvik alamazsan 3 bin özel okul kapanabilir. Bu da 30 bin öğretmenin işsiz kalması demek” dedi

'KRİZ' BÜYÜYOR!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023-2024 dönemi için belirlediği yüzde 65’lik özel okul zammı kimseyi memnun etmedi. Hem velilerin hem okulların şikayetçi olduğu son zamdan sonra özel okul temsilcileri devletten destek istedi. Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Zafer Öztürk, eğer teşvik alamazlarsa 3 bin özel okulun kapanabileceğini, 30 bin öğretmenin işsiz kalabileceğini söyledi.

'KRİZ' BÜYÜYOR!

ONBİNLERCE ÖĞRETMENİ BEKLEYEN TEHLİKE
Türkiye Özel Okullar Derneği üyeleri Antalya’daki eğitim sempozyumunda buluştu. Ayakta kalmakta zorlandıklarını ifade ettiler. Öğretmenlerin hızla istifa ettiğini vurguladılar. Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Zafer Öztürk, “100 binin üzerinde veli çocuğunun kaydını özelden, devlet okuluna alabilir. Yıl sonunda 3 bin okul kapabilir. 30 bin öğretmen işsiz kalabilir” dedi.

'KRİZ' BÜYÜYOR!

Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Zafer Öztürk.

VERGİ, SOSYAL SİGORTA PRİMLERİ…
Öte yandan Zafer Öztürk, sektörün zorda olduğunu belirterek devletten destek istedi. Özel okul öğretmen maaşları devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin maaşlarının gerisinde kaldığını ifade eden Öztürk, “Vergi, sosyal sigorta primleri ve benzer tüm resmi ödemelerde yapılacak destek ve düzenlemeler maliyetlerimizi düşüreceğinden, buradan elde edilecek kaynakların eğitim-öğretimi iyileştirmek adına öğretmenlerimize aktarılacak kaynaklar olarak öngörülmesi gönülden temennimizdir” dedi.

8 BİN LİRA OLAN YEMEK ÜCRETİ
32 BİN LİRA OLUNCA…
Eğitim ücreti zammı yüzde 65 ile sınırlanmasının ardından bazı özel okullar yemek ve genel gider masraflarında yüzde 200’ü aşan zamlar yaptı. Bir özel okulda geçen yıl 8 bin istenen yemek ücreti için bu yıl 32 bin lira talep edildi. Veliler yükselen fiyatlardan şikayetçiyken çoğu kişinin evden getirdiğini ve kantinlerin eskisi kadar kalabalık olmadığını ifade ediyor.

14 BİN OKULDA 1.6 MİLYON ÖĞRENCİ
2021-2022 verilerine göre Türkiye’de faaliyet gösteren 14 binden fazla özel okulda 1 milyon 600 bine yakın öğrenci okuyor. Yönetmeliğe göre, ara sınıflara yapılacak zam oranı bir önceki yılın ortalama Yurt İçi ÜFE ve TÜFE oranlarının ortalamasına artı eksi 5 eklenerek hesaplanıyordu. Bu formüle göre, bu yıl zam oranı en yüksek yüzde 105 olabilirdi. Geçen yıl zam oranı yüzde 36 ile sınırlandırmıştı.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.