MUHTEŞEM GECE!

Samsun Devlet Opera ve Balesi(SAMDOB), Wolfgang Amadeus Mozart’ın ‘Figaro’nun Düğünü’ operasını sanatseverlerle buluşturdu

MUHTEŞEM GECE!

Samsun Atatürk Kültür Merkezi 2 ayrıca gecede Mozart’ın dünyaca ünlü balesi Figaro’nun Düğünü operasına ev sahipliği yaptı. SAMDOB sanatçılarının üstün performansı ile 19 ve 21 Kasım akşamları yapılan temsiller yoğun seyirci katılımı ile gerçekleşti.

MUHTEŞEM GECE!

DÜNYANIN EN ÇOK TARTIŞTIĞI OPERA
1786’da Viyana’da ilk kez sahnelenen ve Mozart ile libretto yazarı Lorenzo Da Ponte işbirliğinin ilk ürünü olan Figaro’nun Düğünü, dünyanın en çok tartışma yaratan ve üzerine araştırma yapılan opera eserlerinden biri. Bestelendiği yıllarda konusu ve müzik anlayışı bakımından devrim niteliğinde kabul edilen Figaro’nun Düğünü, dönemin en çok ses getiren eserleri arasındaydı.

Dünya sahnelerinin en beğenilen opera eserlerinden biri olarak günümüzde de yerini koruyan Figaro’nun Düğünü, Yiğit Günsoy’un rejisi ve dönüşümlü olarak Dağhan Doğu ve Kıvanç Tepe’nin orkestra şefliğinde SAMDOB koro, orkestra ve bale sanatçıları tarafından sahnelendi.

MUHTEŞEM GECE!

BİR İHANET VE ENTRİKA ÖYKÜSÜ
Rosina Kont Almaviva ile evlenip Kontes olmuştur ancak kocası, artık uşağı olan eski berberi Figaro’nun sevgilisi Susanna’yı etkilemeye çalışmaktadır. Figaro, Susanna ve Kontes birlikte bir entrika hazırlayarak Kontu utandırmaya ve karısına ihanet etme isteğini açığa çıkarmaya karar verirler.

SAMDOB SANATÇILARINDAN ÜSTÜN PERFORMANSLAR
Eserde Figaro rolünü Umut Tarık Akça, Murat Göçken, Tuncay Kurtoğlu dönüşümlü olarak söylüyorlar. Kont rolünde Nejat Işık Belen, Hasan Çelik ve Yağmur Oksayoğlu, Kontes rolünde Elif Demir, Eda Bingöl Gürkan, Arsen Tekinmirza, Susanna rolünde Sezgi Elhüseyni ve Betül Uzunoğlu, Cherubino rolünde Didem Çelik ve Leyla Ceren Koç, Marcellina rolünde Sezen Alanbay ve Esra Arslantürk, Bartolo rolünde Özgür Aslan ve Eray Dönmez, Basilio rolünde Volkan Binerbay ve Özer Öndeş, Don Curzio rolünde Metin Bayram, Halil Kaplan, Ulaş Kocatürk, Antonia rolünde Berkcan Beniç ve Ali İbrahim Tuluk, Barbarina rolünde ise Gamze Barhan ve Derya Belevi dönüşümlü olarak seyirci karşısına çıkıyorlar.

Nisanur ÖZYURT

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.