MUHTEŞEM KARELER!

Samsun’da Atakum Belediyesi, SAMFAD ve ATAFOD iş birliğinde Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Atakum ve 19 Mayıs’ konulu fotoğraf yarışması sonuçlandı

Atakum Belediyesi, Samsun Fotoğraf Sanatı Derneği(SAMFAD) ile Atakum Belediyesi Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği(ATAFOD) iş birliğinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Atakum ve 19 Mayıs’ konulu fotoğraf yarışmasının finalistleri belli oldu. Etkinlik kapsamında Türkiye’nin önemli fotoğraf sanatçıları Atakum Belediyesi Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşi programında sanatseverlerle bir araya geldi. Usta fotoğrafçılar, fotoğraf sanatını objektiflerinden yansıyan karelerle anlattı.

164 FOTOĞRAF DEĞERLENDİRİLDİ
Atakum’u tanıtmak ve fotoğraf sanatını geniş kitlelere sevdirmek amacıyla 14-21 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen foto maratonun finalistleri belli oldu. Selman Uzun, Prof. Dr. Ata Yakup Kaptan, Ali Kahveci, Faruk Akbaş, Prof. Dr. Hatice Bozoğlu, Öğr. Gör. Atanur Sevim ve Atakum Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Küçükala’dan oluşan seçici kurul, 37 fotoğrafçının çektiği 164 fotoğrafı değerlendirdi. Değerlendirmeler sonucunda dereceye giren yarışmacılar TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) Ödülleri’ni almaya hak kazandılar.

1’İNCİLİK ÖDÜLÜ MUSTAFA GÜRAL’A
‘Kent Park 19 Mayıs’ adlı fotoğrafıyla 1’inci olan Mustafa Güral altın madalya ve 10 bin TL, ‘Gün Doğumu Şarkıları’ adlı fotoğrafı ile 2’nci olan Yunus Yıldız gümüş madalya ve 7 bin TL, ‘Bisikletli Çocuk, Barınak ve Şehir’ adlı fotoğrafı ile 3’üncü olan Barbaros Odabaş bronz madalya ve 5 bin TL para ödülü kazandı. Yarışmada ayrıca “Kitesurf” adlı çekimi ile Mehmet Akyüz Özel Drone Ödülü ve 3 bin TL, ayrıca Esra Türkdönmez ‘Atatürk ve Üniversite’ fotoğrafı, Mustafa Güral da ‘Bisiklet ve Paten’ ile ‘Atakum’da Dolunay’ fotoğraflarıyla mansiyon ödülü ve biner TL para ödülü almaya hak kazandı. Yarışmacıların madalyaları ve ödülleri ileriki tarihte düzenlenecek törenle verilecek. 19 Mayıs ve Foto Maraton Ödül Sergisi adıyla düzenlenecek etkinlikte seçici kurulun belirleyeceği 24 fotoğraf sanatseverlerle buluşacak.

FOTOĞRAF USTALARI BİR ARADA
Etkinlikler kapsamında usta fotoğraf sanatçılarını sanatseverlerle buluşturan söyleşi programı gerçekleştirildi. Programın açılış konuşmasını yapan Atakum Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Küçükala, “Ben öncelikle bütün bu aşamalarda bize destek veren herkese teşekkür etmek istiyorum. Belediyenin içinden ve dışından herkesten görüş alarak birçok şeyi oluşturduk. Başkanımız Av. Cemil Deveci, bu vizyonun oluşmasında bizim için büyük katkılar sağladı. Ben hasbelkader fotoğraf yarışmasının jürisinde olan ve kısmen de bu olaya ilgili bir kişi olarak bu tip çalışmalardan ve sizlerle beraber olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

SAMFAD Başkanı, Fotoğraf Sanatçısı Dr. Abdullah Sezgin ise, ‘’20 yılı aşkın bir süredir Samsun içinde fotoğraf üzerine birtakım etkinlikler yapmaktayız. Yeni kardeşimiz ATAFOD ile beraber de böyle bir organizasyonda ilk kez yan yana geldik. Bu çok güzel bir şey ve bundan sonra olacak güzel şeylerin belki bir işareti. Bundan sonra daha güzel şeyler olacak” ifadelerini kullandı.

KAPTAN’DAN MAVİ SÜRGÜN FOTOLARI
Fotoğraf Sanatçısı Prof. Dr. Ata Yakup Kaptan, sunumunda Hasan Ali Yücel Sanat Merkezi’ni kazandırdığı için Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’ye teşekkür etti. Prof. Dr. Yakup Kaptan konuşmasının ardından, ‘Mavi Sürgün’ başlıklı slayt gösterisi ile Ege Denizi’nde çektiği fotoğrafları seyircilerle paylaştı.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.