OMÜ-DOKAP İŞ BİRLİĞİ!

Samsun’da OMÜ ile DOKAP arasında bölgenin gelişmesine önemli katkı sağlayacak projelerin yürütülmesine ilişkin 2 ayrı iş birliği protokolü imzalandı

OMÜ-DOKAP İŞ BİRLİĞİ!
29.11.2022
A+
A-

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı(DOKAP), 2 önemli projenin hayata geçirilmesi adına hazırlanan protokollere imza attı.

OMÜ-DOKAP İŞ BİRLİĞİ!

LİFLİ BİTKİLER VE KENEVİR ÜRETİMİ
OMÜ Rektörlüğünde gerçekleşen törende imza metnine Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ile DOKAP Başkanı Hakan Gültekin imza attı. İmza töreninde; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Batuk, Prof. Dr. Selim Eren, Prof. Dr. Sevim Alışır, Prof. Dr. Mahmut Başoğlu da hazır bulundu. ‘Lifli Bitkiler Üretim ve İşleme Kompleksi Projesi’ ile ‘Kenevir Araştırma Merkezi Projesi’ (Kenevir Ürünleri Test Merkezi ve veri platformlarının oluşturulması) için aktarılacak ödeneğin kullandırılması, izlenmesi ve denetimine ilişkin protokoller imzalandı. İmzalanan protokolle; DOKAP tarafından onaylanan projelerin izlenmesi, değerlendirilmesi ve finansmanına ilişkin konuların sorunsuz olarak yürütülmesi hedefleniyor.

OMÜ-DOKAP İŞ BİRLİĞİ!

STRATEJİK ÖNEME SAHİPLER
Protokol töreninde değerlendirmelerde bulunan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Bugün OMÜ, bölge ve ülkemiz açısından stratejik öneme sahip olan iki önemli projeye işlevsellik kazandırmak için bu protokolleri imzalıyoruz. Öncelikli alan tanımlamasıyla projelendirilen çalışmalarımız hem kenevirin hem de diğer lifli bitkilerin bölgenin ekonomisine, bölgedeki yatırımın endüstriyel bir ürün olarak malzeme sunulması ve gelecekte misyon üstlenmesi anlamına geliyor. Bu nedenle iki projemiz de bizi heyecanlandıran önemli projelerdir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevirle ilgili çalışmaları yakından takip ettiğini ve bizzat bu konuyla ilgili çalışmaların yapılmasını istediğini biliyoruz. OMÜ bu noktada ciddi bir misyon üstlendi. Akademik bilgiyi bölgenin gelişimine katkı sağlayacak şekilde yeniden planlayarak süreci hızlandırmaya çalıştık. Bu konuda ciddi yatırımlar ve devam eden görüşmelerimiz var. Bu iki projenin ilerde daha kapsamlı projelerin oluşmasına vesile olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

OMÜ-DOKAP İŞ BİRLİĞİ!

18 MİLYON LİRALIK FİNANSMANLAR
DOKAP Başkanı Hakan Gültekin ise, “OMÜ’nün bize sunduğu iki nitelikli projeyi bölge açısından yeni bir başlangıç olarak görerek değerlendirme kararı aldık. Finansmanı 10 milyon 500 bin TL olan ‘Kenevir Araştırma Merkezi Projesi’ ile 7 milyon 362 bin TL olan ‘Lifli Bitkiler Üretim ve İşleme Kompleksi Projesi’ bizler için çok önemli çalışmalardır. OMÜ ve Samsun kenevir çalışmalarında pilot bölgelerden bir tanesi. Özellikle OMÜ ile lifli bitkilerin (kenevir, ısırgan) çalıştayı ve süreçleriyle ilgili bundan öncede önemli bir süreç yürütmüştük. Bu çalışmaları yerel düzeyden genele yansıyacak şekilde geliştirmek istiyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanlığımızın Kalkınma Planında kenevir ve ısırganla ilgili önemli hedefler konulmuştur. Bu projelerin desteklenmesi bizler açısından çok önemliydi” diye konuştu.

OMÜ-DOKAP İŞ BİRLİĞİ!

Nisanur ÖZURT

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.