‘PROMOSYON’ İSYANI!

BES Samsun Şube Başkanı Yılmaz Tuluk, “Yeni promosyon anlaşmaları 34.300TL’yi geçerken, eski promosyon anlaşmaları yeniden düzlenmelidir” dedi

Büro Emekçileri Sendikası(BES) Samsun Şube Başkanı Yılmaz Tuluk, son günlerde emeklilelere yönelik özel bankaların başlattığı ‘promosyon’ kampanyasına tepki göstererek, “Avrupa’da emekliler ülke ülke gezerken, ülkemizdeki emekliler daha fazla promosyon için banka banka geziyor” dedi.

Yeni promosyon anlaşmalarının 34.300TL’yi geçerken, eski promosyon anlaşmalarının yeniden düzlenmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz Tuluk, konuyla ilgili açıklamasında ayrıca şunları söyledi:

ADALET BAKANLIĞI’NDAKİ EŞİTSİZLİK
“17 Bakanlığın 16’sı eşit promosyon alırken, sadece Adalet Bakanlığında eşitsizlik vardır. Adalet Bakanlığı’nda görev yapan zabıt katipleri, mübaşirler, infaz koruma memurları, yazı işleri müdürleri, şoförler, doktorlar, psikologlar, öğretmenler, hemşireler, sosyal çalışmacılar, teknisyenler, icra katipleri, hizmetliler, özel güvenlikler, sözleşmeliler, daimi işçisi ve tüm memurları bir bütündür. Bizler, bu ücretlerin eşit dağıtılmasını istiyoruz.”

İŞTE SES’İN ÖNERİLERİ
Yılmaz Tuluk, sendika olarak önerilerini ise şöyle sıraladı:

• Mevcut promosyon sözleşmelerinin iptali veya yenilenmesi için harekete geçmeliyiz, Kamu emekçileri ve üyesi oldukları sendikalar ilgili kamu kurum ve kuruluşuna başvurarak promosyon sözleşmelerinin değişen şartlara uyumunun sağlanmasını, yenilenmesini istemelidir.
• Kamu idareleri ilgili bankalardan revizyon talep etmelidir. Bu revizyonun yapılmaması durumunda sözleşmeler idare tarafından tek taraflı feshedilmeli ve yeni ihale açılmalıdır.
• Uygulama birliği sağlanması için bu konuda merkezi bir idari karar çıkarılmalı ve promosyon sözleşmelerini bütün kurum ve kuruluşların yenilemesinin önü açılmalıdır.
• Yeni sözleşmeler 1 veya 2 yıllık olarak yapılmalı ve beklenmeyen durumlar için hüküm konulmalı, cayma hakkı gelmelidir.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.