‘SAKIN UNUTMAYIN!..’

Samsun’da OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, ‘Türkiye Bursları’nı kazanan uluslararası öğrencilerle kahvaltı programında bir araya geldi

'SAKIN UNUTMAYIN!..'
01.06.2023
A+
A-

Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) koordinasyonunda yürütülen ‘Türkiye Bursları’nı kazanan uluslararası öğrencilerle kahvaltı programında bir araya geldi.

 'SAKIN UNUTMAYIN!..'

KONUK EVİ’NDE BULUŞMA
OMÜ Konuk Evinde gerçekleşen programa Rektör Yavuz Ünal’ın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk, Genel Sekreter Prof. Dr. İdris Varıcı, Uluslararası İlişkiler Birim Başkan Yardımcısı ve ERASMUS Kurum Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Tütüncü, YTB İl Temsilcisi Dr. Öğretim Üyesi Yener Aksoy, idari personel ve uluslararası öğrenciler katıldı.

Tanışma kahvaltısı öncesinde OMÜ’de eğitim alacak öğrencilere İl Göç İdaresi Müdürlüğünden Gürhan Kazanhan tarafından öğrenci ikamet izni sunumu yapılırken YTB Öğrenci İşleri Ofis Personeli Zeynep Bilgin ise bilgilendirme toplantısı düzenledi.

 'SAKIN UNUTMAYIN!..'

BÖLGESEL VE KÜRESEL KALKINMAYA KATKI
Uluslararası öğrencilerle tanışma programında Türkiye Bursları’nın Türkiye’nin uluslararası öğrencilere yönelik yürütmekte olduğu yükseköğrenim burs programı olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Türkiye Bursları’nın öncelikli amacı, dünya genelindeki başarılı öğrencilere fırsat eşitliği sağlayarak uluslararası standartlarda burslu eğitim almalarını sağlamak. Bununla birlikte, Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki karşılıklı iş birliğinin geliştirmesi ve akademiden sanata, ekonomiden edebiyata, teknolojiden mimariye kadar pek çok alanda bölgesel ve küresel kalkınmaya katkı sağlanması amaçlanmaktadır” dedi.

 'SAKIN UNUTMAYIN!..'

‘TÜRKİYE’DEKİ AMACINIZI UNUTMAYIN’
Uluslararası öğrencilerin Türkiye’de bulunma amaçlarını unutmamaları gerektiğini belirten Rektör Ünal, “Hepiniz değerlendirme sürecinden geçerek OMÜ’ye geldiniz. Arzu edilen şey sizin ülkenize geriye döndüğünüzde ülkenizde dolduracağınız boşluk. Ülkenin gelişimi ve geleceği açısından tarım, teknoloji, sağlık ve sosyal gibi alanlarda duyulan ihtiyacı karşılamak için buradasınız. Sizlerin yapması gereken burada bulunduğunuz sürece burayı hayatınızın kampı gibi değerlendirmeniz gerekir. Burada çok yönlü olarak kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Sadece bölümünüz için değil insanlık açısından da kendinizi geliştirmelisiniz” diye konuştu.

 'SAKIN UNUTMAYIN!..'

‘ÜLKENİZİN SİZE İHTİYACI VAR’
Öğrencilerin kişisel gelişimleri için kendilerine yatırım yapması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Ünal konuşmasını şöyle tamamladı:

“OMÜ’den alabileceğiniz en üstün düzeyde eğitimi aldıktan sonra ülkenize dönmeniz gerekiyor. Çünkü ülkenizin ve ailenizin sizlere ve eğitim alanlarındaki edindiğiniz bilgilerinize ihtiyacı olacak. Eğer kendimizi göstermek istiyorsak bu fedakârlığı yapmak zorundayız. Gününüzün önemli bir kısmını kişisel gelişiminize ayırmak zorundasınız. İnsanı, toplumu tanımak zorundasınız. Ayrıca mümkün olduğu kadar farklı okumalar yapın. Ülkenize döndüğünüzde insanlar sizi her şeyi biliyormuşsunuz gibi karşılayacak. Bu noktada talepte bulunursanız büyüğünüz olarak her türlü desteği vermeye hazırım.”

Kahvaltı programı uluslararası öğrencilerin Rektör Ünal ile hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Sibel TOPAL

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.