‘SAMSUN İYİ YÖNETİLMİYOR!..’

Samsun Akademik Odalar Birliği(SAOB), “Bugün doğru yönetilemeyen bir şehir nasıl olur da geleceğin şehri olarak lanse edilebilir?” diye sordu

Akademik Odalar Birliği'nden tepki

Samsun Akademik Odalar Birlikteliği(SAOB), yoğun yağışlar ve su baskınları ile ilgili değerlendirme yapmak üzere eylül ayı olağan toplantısını İnşaat Mühendisleri Odası’nda gerçekleştirdi. Toplantıya başkanlık eden SAOB Dönem Koordinatörü ve Sözcüsü Cevat Öncü, kentin iyi yönetilmediğini, başkanların önceliklerinin kentin öncelikleri ile örtüşmediğini savundu.


Akademik Odalar Birliği'nden tepki

ALTYAPIYA GEREKEN HASSASİYET GÖSTERİLMİYOR
Toplantıda öncelikle Samsun’da son dönemde yaşanan sel ve su baskınları ele alındı. Cevat Öncü konuşmasında, “Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, belediyelerin altyapılara gereken hassasiyeti göstermediğini gördük. Samsun’un nüfusu ve trafiği yoğunlaştıkça toprak alanlarının azaldığını ve betonlaşmanın arttığını, bu durumun da toprağın suyu emebilme kapasitesini azalttığını gözlemliyoruz. İklim değişikliğinin ve çevresel faktörlerin de etkisiyle son dönemlerde metrekareye düşen yağışlar artmıştır. Bu nedenle ciddi su baskınları, seller ve kısmi heyelanların meydana geldiğini görüyoruz. Eskiden yağış mevsimi öncesinde rögarlar ve yağmur suyu kanalları temizlenmekteydi ancak son dört yılda bu tür temizlik çalışmalarının yeteri kadar yapılmadığını gözlemliyoruz. Bu durum da mevcut alt yapının su tahliye kapasitesinde ciddi azalmalara neden olmaktadır” dedi.


Akademik Odalar Birliği'nden tepki

BAŞKANLARIN VE KENTİN ÖNCELİKLERİ ÖRTÜŞMÜYOR
Kent yöneticilerinin öncelikleri ile Samsun’un önceliklerinin örtüşmediğini ifade eden Cevat Öncü, “SAOB olarak, kent riskleri konusunda teknik analizler ve bilimsel yaklaşımlar doğrultusunda kısa, orta ve uzun vadeli çalışmaların en kısa sürede başlatılmasını öneriyoruz. Diğer konularda olduğu gibi bu konuda da uyarılarımızı ve çağrılarımızı sürdüreceğiz. Bugün doğru yönetilemeyen bir şehir nasıl olur da geleceğin şehri olarak lanse edilebilir?” diye konuştu.


Akademik Odalar Birliği'nden tepki

‘ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
SAOB Sözcüsü Cevat Öncü ayrıca, “Kentimizin geleceğini planlarken, çevresel riskleri ve sürdürülebilirlik endişelerini göz ardı etmemeliyiz. SAOB olarak, bu konularda farkındalık yaratmaya ve çözüm önerileri sunmaya devam edeceğiz. Kentin önemli sorunlarına ilişkin fikir üretme ve geleceğe yönelik stratejiler geliştirme amacı taşıyan SAOB, bu doğrultuda çalışmalarına devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ KENT SEMPOZYUMU
Toplantının diğer gündem maddeleri arasında yer alan, “Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin plan değişiklikleri ve uygulamalarına yönelik devam eden davalar ve verilen yargı kararları” ile ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu. Ayrıca, yerel seçimler öncesinde SAOB’un da katkı sağlayacağı bir kent sempozyumunun TMMOB ile birlikte düzenlenmesi fikri masaya yatırıldı.

Sibel TOPAL

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.