Samsun OMÜ’DE ‘Pİ’ GÜNÜ!

Samsun’da,Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi 14 Mart Pi Günü’nü düzenlenen etkinliklerle kutladı

Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü İlköğretim Matematik Öğretmenliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esen Ersoy koordinatörlüğünde Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa akademisyenler, davetliler ve Samsun’un çeşitli okullarından 6 ve 7’nci sınıf düzeyinde öğrenciler katıldı.

Pİ SAYISININ ÖNEMİ VE GİZEMİ
Programın açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Üyesi Esen Ersoy, “Öğrencilerimizle birlikte hazırladığımız etkinliğimizde; pi sayısının tarihi, önemi ve gizemi ile pi sözlüğüne yer verildi. Ünlü matematik sabiti pi sayısını tanıtmak ve matematiği öğrencilere eğlenerek öğretmeyi hedeflemeyi amaçlıyoruz” dedi.

KÜLTÜREL AÇIDAN ETKİLİ SAYI
Pi sayısının tarihçesinden bahseden İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencileri ise, pi sayısının ismini Yunanca (çevre) sözcüğünün ilk harfi olan ?’den aldığını, pi sayısının aynı zamanda Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilindiğini ve pi sayısının kültürel açıdan matematiksel sabitler içerisinde en çok etki yaratan sayı olduğunu söylediler.

Etkinliğin devamında çeşitli okullardan gelen ilköğretim 7’nci sınıf öğrencilerinin katılımıyla basamak ezberleme yarışması yapıldı. Yarışmada, pi sayısında virgülden sonra 200 basamağı ezberleyen Ali Yağız Yasin Doğan birinci, Tuana Beren Türkmen ikinci, Reyhan Kocalar üçüncü oldu. Dereceye giren öğrencilere madalyaları Doç. Dr. Esen Ersoy tarafından verildi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.