Samsun rahatlayacak!

Samsun Büyükşehir Belediyesi Türkiye Savunma Sanayi’nin gururu Aselsan arasında salı günü çok önemli bir proje için protokol imzalanıyor. Proje ile trafik yoğunluğu tarihe karışacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür ederek, “Samsun’a değer” diyerek çıktıkları bu yolda gayretlerinin planladıklarının üzerinde işler yapmak olduğunu vurguladı.

Hafta sonunu, çalışmaları ve yatırımları yerinde inceleyerek geçiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Şehrimizde kentsel dönüşümden ulaşıma, çevreden kültür sanata, spora kadar birçok alanda yatırımlar artarak sürecek” dedi.

ASELSAN İLE PROTOKOL İMZALANIYOR
1 Haziran Salı günü ASELSAN ile önemli bir projenin protokolünü imzalayacaklarını açıklayan Mustafa Demir, “Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi ile kentin ulaşım sorunu noktasında önemli bir adım atacağız. Bu, çok önemli bir proje. Türkiye’de ilk olacak bir proje. Trafik akış hızını, senkronizasyonu bozulan kavşakları değiştireceğiz. Trafik yoğunluğunu azaltacak şekilde dinamik kavşaklar olacak. ASELSAN ile yapılacak bu projenin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

BAKAN KURUM TOYBELEN İÇİN GELECEK
Toybelen Sanayi Sitesi’nin temel atma törenini de Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla yakın zamanda yapacaklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Müracaatlarla ilgili 31 Mayıs son tarihti. Ancak pandemi kısıtlamaları sebebiyle para yatırma süresini 15 Haziran’a uzattık. Buranın en büyük özelliği sadece esnafa yönelik olmasıdır. Esnaflıklarımız işlerini hem kendi mülkiyetlerinde sürdürme hem de ciddi bir teşvik olduğu için çocuklarına iyi bir yatırım bırakma imkanına sahip olacaklar” ifadelerini kullandı.

GÜLSAN İÇİN DERNEK KURULACAK
Gülsan Sanayi Sitesi’nin kaldırılmasından sonra alanda başlayacak mimari sanat projesiyle ilgili de bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Gülsan Sanayi Sitesi’nin yerine yapılacak ön tasarım projesinin fiiliyatıyla ilgili uygulama safhasına geçildi. Orada bir dernek oluşturacağız. Dernekte tüm Samsun temsil edilecek. Mimari tasarım olarak Türkiye’de en büyüğü olmayacak belki ama en mükemmeli olacak. Mimarinin sanata dönüştüğü bir proje olarak halkımızın hizmetine sunacağız. Çünkü tasarımın tarzı, mimarinin oluşumu, mimarlığı sanat olarak göstermeye çok müsait bir proje olacak” dedi.

TOPLU ULAŞIM, TRAFİĞİ ARTIRIYOR
İlçelerden şehir merkezine ulaşım sorununu çözecek minibüs terminali projesini de ihale ederek yapımını yıl sonuna kadar tamamlayacaklarını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsun’da raylı sistem önemli bir yatırım. Toplu ulaşımda da önemli bir işlevi yerine getiriyor. Özellikle ilçelerden ve mahallelerden merkeze olan toplu taşıma sisteminde halkımız 3 araç değiştirerek geliyor. Karı var, kışı var, yaşlısı var, çocuğu olan var. Yanlarında getirdikleriyle birlikte de çok büyük sıkıntı yaşıyorlar. Bu sorunu çözmek için 8 ay sayım yaptırdık. İlçelerden şehir merkezine 24 saatte 372 toplu ulaşım aracının geldiğini tespit ettik. Toplu taşıma araçlarının merkeze ulaşamamasından dolayı hususi araçların yoğunluğunun olduğunu, bunun da trafiği daha çok artırdığını gördük” diye konuştu.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.