Samsun TSO’dan İklim Eylemi’ne davet ‘TEK YOL, YEŞiL YOL’

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsunluları İklim Eylemi Kampanyası’na katılmaya davet etti, “Tek yol artık yeşil yoldur” dedi

10.11.2020
A+
A-

Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu Samsunlular, bünyelerinde faaliyetlerini sürdüren Samsun AB Bilgi Merkezi, AB Türkiye Delegasyonu ve UNDP Türkiye temsilcilerinin, iklim değişikliği risklerine karşı kırılganlıkları azaltmanın önemini vurgulamak amacıyla başlattığı, İklim Eylemi Kampanyası’na destek olmaya davet etti.

‘İKLİM BİZİZ VE DEĞİŞECEĞİZ’ SLOGANLARI
“Herkesi, kampanya faaliyetlerine katılmaya, kendi etkinliklerini düzenlemeye,
iklim eylemi öykülerini paylaşmaya, mesajı yaymaya teşvik edeceğiz” diyen Murzioğlu, “Bu kapsamda Odamız AB Bilgi Merkezi olarak kentimiz meydanlarında ‘#İklimBiziz ve yaşanabilir, sürdürülebilir, iklim nötr gelecek için #Değişeceğiz’ başlıklı billboard ilanlarımızla farkındalık oluşturmaya çalışacağız” dedi.

TOPLUMLAR ARTIK BİR YOL AYRIMINDA
5 yılı geride bırakan Paris İklim Anlaşması’nın, Kovid-19 küresel salgınının oluşturduğu türbülans ile anılacağını ifade eden Başkan Murzioğlu, “Bugün yaptığımız seçimlerin yarını ve geleceğimizi belirleyeceğini hatırda tutarak, toplumlar şu anda, ya daha sürdürülebilir bir geleceğe bizi ulaştıracak bir yolu izlemek ya da sistemi Kovid-19 gibi şoklar ve iklim değişikliğinin getirdiklerine kırılgan ve açık bırakmak konusunda karar vermek zorunda oldukları bir yol ayrımındadır. Paris İklim Anlaşması’nın 2015 yılında kabulünden sonra, hükümetlere yönelik daha iddialı iklim eylemi çağrıları, başta gençler olmak üzere bireyler ve birçok aktör tarafından sosyal hareketler yoluyla daha sık dile getirilmeye başlanmıştır. Küresel sıcaklık artışını 2050 yılına kadar 1,5°C’nin altında tutmak için zaman azalırken, iklim krizini ele almaya yönelik iddialı iklim eylem politikalarını uygulamaya koymak, acil ve yaşamsal bir hale gelmiştir” diye konuştu.

KOVİD-19 SİSTEMSEL ŞOKUN DENEYİ
Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği gibi küresel aktörlerin, onlarca yıldır acil
iklim eyleminin zorunlu olduğunu savunduğunu belirten Murzioğlu, “Ne yazık ki; ulusların ortaya koyduğu planlar ve taahhütler, bu hedefi gerçekleştirmek ve dolayısıyla yüzyılın ortasına kadar iklim nötrlüğüne ulaşmak amacıyla emisyon ve uyum açıklarını kapatmak için halâ yetersizdir. Bu da, daha zamanlıca atılmış, daha etkili ve daha verimli iklim eylemine yönelik savunuculuğa ulusal ve yerel düzeyde duyulan ihtiyacın hala büyük olduğunu göstermektedir. Kovid-19 küresel salgını, sistemsel şokun küresel etkilerini gösteren canlı bir deney olmuştur. Bundan çıkışın tek yolu yeşil yolun seçilmesidir. Hepimiz, artık ‘aynı tas aynı hamam’ anlayışıyla devam edemeyeceğimizi kabul etmek ve yeni bir yaşam inşa etmek için bir sonraki aşamaya geçmek zorundayız. 2050 yılına kadar 1,5°C’nin altında kalmak yeni yaşamın olmazsa olmazı ise, küresel amaçlar ve yeşil mutabakat da bunu inşa edecek yapı taşlarıdır. Bu fırtınada hepimiz sarsılıyorsak, tüm paydaşlar bu değişimi sahiplenmek ve bu krize karşı koymak zorundadır” dedi.

Haber:Asel Sema UĞURLU

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.