Samsun’da kenevir sanayisi kurulacak

Samsun Valisi Osman Kaymak, “Keneviri hem üreteceğiz hem de sanayisini kuracağız.” dedi.

28.02.2019
A+
A-

Samsun Valisi Osman Kaymak, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Çarşamba Ticaret Borsası tarafından düzenlenen kenevir ekimiyle ilgili toplantıya katıldı. Samsun’un tarım kenti olduğuna değinen Vali Kaymak, kenevir üretimi konusunda da önemli konumda olduğunu belirtti. Samsun’un geçmişte  çok iyi sanayi kenti olduğunu ifade eden Vali Kaymak, “Geçmişte çok iyi bir sanayi kentiyken bunu devam ettiremedi ve yürüyen akımdan nasibini alamadı ama çok da geçmiş değil. İnşallah ilerleyen zamanda biz de bunu gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

“KENEVİR ÜRETMEK KOLAY”
Samsun’dan akademisyenlerinde katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kenevir eylem planı hazırlandığını açıklayan Vali Kaymak, “Türkiye genelinde kenevir üretimi ve işlenmesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde geliştirilmeye çalışılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın buna işaret etmesi bizim için çok önemli bir güç. Çünkü onun işaretinden sonra süreç olumlu oluyor, ilgili kanunlar çıkartılıyor ama biz yereldekiler de inanıp el ele verirsek çok güzel yol alırız. Samsun’da kenevir üretiminin yanı sıra sanayisinin de kurulmasını önemsiyoruz. Burada üretimi gerçekleştirip sanayisini başka yerde yaptırmak, işin hizmetini yapıp karını başkasına yedirmektir. Keneviri hem üreteceğiz hem de sanayisini kuracağız. Şu an yeterli tohum yok ama inşallah 3 yılda 200 ton tohuma ulaşacağız. Kenevir üretmek kolay, yeter ki sanayiciler bunun çalışmasını yapsın.” şeklinde ifade etti.

ÜNİVERSİTELERLE ÇALIŞMA YAPILIYOR
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Milli ve Yerli Üretim Üst Kurulu Başkanı Soner Meşe de yaptığı açıklamada “Bunlarla ilgili üretim protokolleri, teknoloji transferi yapmaya başladık. Bunları bilen üniversitelerle çalışma yürütüyoruz. Bu ürünleri tamamen kendimiz üretmeyi amaçlıyoruz. Ürünü belirleyip teknolojisini oluşturuyoruz, analizlerini yapıyoruz, ne kadar zamanda üretim yapılacağını tespit ediyoruz ve üretim için sivil toplum kuruluşlarına, holdinglere, borsalara üretim için vermeyi planlıyoruz.” dedi.

ÜNİVERSİTE BİR ADIM ÖNDE
Ege Üniversitesi ile 6 Mart tarihinde protokol yapılacağını vurgulayan Meşe, “Ama üniversite hep bir adım önde. Bir şey üretilecekse yönetim, üniversiteyi davet edip 6 ay süre veriyor. Böyle büyümüş bu ülkeler. MÜSİAD olarak petro-kimya sektöründe Ege Üniversitesi ile 6 Mart’ta protokol yapıyoruz. Bu protokolle Türkiye’nin kimya sektöründe üretmediği, üretemediği ve ürettirilmeyen birçok ürünü üretmek üzere bir anlaşma yapacağız. Teknolojinin bir kısmını biz getireceğiz, bir kısmını onlardan alacağız ve beraber yapacağız. Türkiye’nin en büyük sorunu üniversitelerin bizden bir adım önde olma zorunluluğu.” diye konuştu.

“KENEVİR OCAKLARI VAR”
Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar ise “Burada kenevir ocakları var. Birçok köy, kenevir yetiştirilmesi sebebiyle burada oluşmuş. Büyüklerimiz, burada kenevir tarımının yapıldığı bir kültürden geliyor. Dolayısıyla Çarşamba Ovası’nda kenevir ekimi konusunda mesafe alabiliriz diye düşünüyorum.” şeklinde ifade etti.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.