SAMSUN’DA ‘KİTAP’ BAYRAMI!

Karadeniz 7’nci Kitap Fuarı, 2.5 yıllık aranın ardından Samsun TÜYAP’ta açıldı. Vali Zülkif Dağlı, “Çocuklarımıza kitap okuma sevgisi kazandırmalıyız” dedi

Karadeniz 7’nci Kitap Fuarı 2,5 yıllık aranın ardından Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı. 200 yayın evinin yer aldığı fuarda binlerce kitap, ziyaretçilerle buluşmaya başladı. 200 binden fazla ziyaretçinin gelmesi hedeflenen fuarda ayrıca 55 kültür etkinliği ve 300 imza günü olacak.

TÜRKİYELİ ÇOCUKLAR 40’INCI SIRADA
Düzenlenen açılış töreninde konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kocatürk, okuma kültürünün önemine değinerek, 15 yaşındaki çocuklar arasında uluslararası bir ölçme değerlendirme sınavında Türk çocuklarının okuduğunu anlamada 40’ıncı sırada yer aldığını açıkladı. Okuma kültürünün okuduğunu anlamada ve kendini ifade etmede çok önemli olduğuna değinen Kenan Kocatürk, “Pandemi döneminde aileler kitapların ve edebiyatın iyileştirici gücünü keşfetti. Evlerden çıkılmadığı dönemde kitap okuma sayıları arttı. OECD ülkeleri arasında 15 yaşındaki çocuklar arasında yapılan PİSA sınavında ülkemizin çocukları okuduğunu anlamada 40’ıncı sırada yer alıyor. Bu sınavda geride kalan diğer ülkeler bir seferberlik ilan ediyorlar. Okuma kültürü ile ilgili sınıf kitaplığı, okul kütüphaneleri ve evlerde kütüphane kurulmasının çok önemli olduğunu ve hatta okuma kültürünün geliştirmenin neredeyse hamilelik dönemine kadar düştüğünü görüyoruz. 0-4 yaş arasında ailelerin çocuklarına resimli kitap okumalarının çocukların zihinsel gelişiminin çok ilerlettiğini ve kendilerini çok güzel ifade ettiklerini gözlemliyoruz” dedi.

VALİ DAĞLI: HER OKULA KÜTÜPHANE...
Çocukların kitap okumayı sevmesi gerektiğine değinen Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Yakın zamanda çok önemli etkinliklere imza attık. Şimdi kitap fuarı için buradayız ve 2 yıl önce yine burada yapılan kitap fuarımız, o dönemde 200 bin gibi bir ziyaretçi rakamı yakaladı. İnşallah bu sene de bu rakamı yakalarız ve muvaffak oluruz diyorum. Kitap alışkanlığı kelimesini ben çok sevmiyorum. Aslında biz çocuklarımıza, çevremize, hatta kendimize kitap okuma sevgisi kazandırmalıyız. O sevgi geldikten sonra zaten bir alışkanlığa dönüşüyor. Bundan dolayı öğrencilerimize kitap okuma sevgisini nasıl kazandırabiliriz onu düşünüyoruz. İlkokul 3. sınıf öğrencilerimizin tamamına ‘İstersem ben de başarırım’ adı altında bir kitap yayınlayarak sunmuş olduk. Bu kitabımızın amacı çocuklarımızın kitap okumasına teşvik olmaktı ve bunu başardık. Okul kütüphanelerimizin kurulması il genelinde bir başarıdır. Kütüphanelerin içini doldurmak daha kolay bir detayıdır. Milli Eğitim Bakanlığımız da bu konuda bizlere destek sağlayarak güzel planlar gerçekleştirdik. Bu çalışmalar sonrasında her okulumuza bir kütüphane kazandırmış olduk” diye konuştu.

MURZİOĞLU: DOLU DOLU GEÇECEK
Kitap fuarının Samsun’da dolu dolu geçeceğini vurgulayan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Türkiye’nin önde gelen yayınevleri, önde gelen yazarlarıyla bilginin en yüksek seviyede paylaşılacağı dolu dolu geçecek bir 9 gün var önümüzde. Geçtiğimiz ay Samsunumuzun ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve çok değerli bir organizasyon olan TEKNOFEST’te muazzam bir ilgi vardı. Dilerim Karadeniz Kitap Fuarı da benzer bir ilgiye mazhar olur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğunda başlayan kitap tutkusunun savaş zamanı cephede bile sürdüğünü, öyle ki Atatürk’ün, okuduğu kitap sayısının 3 bin 997 olduğunun tespit edildiğini biliyoruz. Bilginin gücüne inanan biri olarak bugün bu organizasyonda sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duydum” ifadelerini kullandı.

Protokol konuşmalarının ardından fuarın açılışı gerçekleşti. Protokol üyeleri açılışın ardından fuarı gezerek yayın evlerinden kitaplar hakkında bilgi aldı. Programa ayrıca Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Eren, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Murat Ağar, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Haluk Akyüz, Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal ile protokol üyeleri katıldı.

İHA

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.