Samsun’da tartışılan liman KURUPELİT NE OLACAK? Başkan Demir, yanıtladı…

Samsun’un markalaştıracak bir marina projesi hazırladıklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Meclis üyelerine, “Hangi siyasi partiden olursanız olun bu projeyi alkışlayın” çağrısında bulundu

12.10.2020
A+
A-

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşan Başkan Mustafa Demir, “Marina projesi bu şehre büyük bir katkıdır. Bu şehrin mevcut haliyle 2-3 kat gömlek arttıracak bir projedir. Bunu her siyasi patiden arkadaşımızın alkışlamasını bekliyoruz” dedi.

‘BU ŞEHİRE BÜYÜK BİR KATKIDIR’
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, meclisin ekim ayı açılışında yaptığı konuşmada, Kurupelit’teki marina konusuna açıklık getirdi. Başkan Demir, “Marina yapıldığında en kıymetli, en yaşanabilir hale gelecek. Bir kısım insanlar bu süreci başka tarafa çekmeye çalışıyor. Oradaki yatırımı Ulaştırma Bakanlığı yapıyor. Proje ihalesine çıkıldı. Ödenek bakanlık tarafından gönderildi. Bu şehre müthiş bir katkıdır. Marina konusunu basın yayın organları çarpıtmaya çalışıyor ama orası bitirildiğinde Samsun müthiş bir dönüşüm yaşayacak” dedi.

‘MARİNA, MÜHENDİSLİKLE ALAKALI’
Konuşmasını yapımı devam eden ve yapılacak projelere değinerek sürdüren Başkan Mustafa Demir,”Büyükşehir Belediyesi olarak proje ve yatırımları çok iyi araştırılarak planlayıp yapıyoruz” diye konuştu. Kurupelit Marinası Projesi ile ilgili eleştirileri yanıtlayan Demir, şöyle devam etti:

“Kurupelit’teki marina diye ifade edilen alanda bir proje ihalesine çıkıldı. Bir takım insanlar belli hedef ve maksatlarla algı noktasında bunu kullanıyorlar. Marina, mendirek dolgu sahası planı onaylanmış, daha sonra oranın marina olarak kullanılmasına karar verilmiş. O günkü şartlarda kullanılmış. İçinde tekneler de var ama oranın marina olduğu anlamı çıkmıyor. Marinalar, çok farklı ve özel konseptli projelerdir. İçerisine ırmak akıyor, denizden kum doluyor, tahliye noktasında da sıkıntısı var. Altyapılar Genel Müdürlüğü’nden gelen teknik heyete incelettik. Neler yapabiliriz diye sorduk. Tamamen mühendislikle alakalı bir durum. Orada gerçekten dünyanın sayılı marinalarından birisinin yapılabileceği öngörülmüş. Teknik heyet, dalga, kum ve rüzgar hareketlerini inceledi. Orada gerçek manada bir marina yapılabileceği öngörülüp ödenek gönderildi. Şuanda da yapıp proje ihalesine çıkıldı.”

İHALEYE ÇIKILDI, ÖDENEK GELDİ
Bölgede yaşayanların projeden rahatsız olmadığını da belirten Mustafa Demir, “Tam tersine çok memnunlar. Marina yapıldığında en kıymetli, en yaşanabilir hale gelecek. Bir kısım insanlar bu süreci başka tarafa çekmeye çalışıyor. Samsun’un zararına, bundan daha kötü olacak bir projeye imza atmayız. Oradaki yatırımı Ulaştırma Bakanlığı yapıyor. Proje ihalesine çıkıldı. Ödenek bakanlık tarafından gönderildi. Bu şehre müthiş bir katkıdır” diye konuştu.

‘BİRLİKTE HAREKET EDELİM’
“Hangi siyasi partiden olursa olsun her arkadaşımızın bu projeyi alkışlamasını bekliyoruz” ifadesini kullanan Başkan Demir, “Mühendislik, kıyı, doğa, çevre açısından hiçbir sıkıntı yaratmayan, başlı başına Samsun’a müthiş bir markalaştırma sağlayacak olan dünyanın en iyi marina merkezlerinden biri olacak. Biz geçmiş dönemde yapılan hizmetlerin üstüne koyarak şehrimizi daha da ileriye taşıyoruz. Samsun’un kıyıları Türkiye’de en iyi korunmuş kıyılardır. Bu konuda özellikle Yusuf Ziya Yılmaz başkanıma çok teşekkür ediyorum. 13 tane mavi bayraklı plajımız var. Meclis olarak birliktelik içinde hareket etmeliyiz. Marina konusunu basın yayın organları çarpıtmaya çalışıyor ama orası bitirildiğinde Samsun müthiş bir dönüşüm yaşayacak” açıklamasında bulundu.

 

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.