‘ŞEYHÜLİSLAMLIK KURULUYOR!’

Eski Samsun milletvekillerinden Vedat Çınaroğlu’nun genel başkanlığını yaptığı ATA Derneği, MEB’in ÇEDES projesine sert tepki gösterdi

ATA Derneği Başkanı Çınaroğlu'ndan ÇEDES tepkisi

Genel Başkanlığı eski MHP Samsun Milletvekillerinden Vedat Çınaroğlu’nun yaptığı ATA Derneği, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı(DİB) ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)’ projesi kapsamında imamların ‘manevi danışman’ olarak görevlendirilmesine sert tepki gösterdi. Vedat Çınaroğlu, imam, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur’an kursu hocalarının proje kapsamında MEB okullarındaki öğrencilere ‘değerler eğitimi’ vermesini eleştirerek, “ÇEDES Projesi ile AKP karşı devrimin şeyhülislamlık ayağını da kurmuş oluyor” dedi.

ATA Derneği Başkanı Çınaroğlu'ndan ÇEDES tepkisi

EBUSSUUT KAFALI TARİKATLAR
Konuyla ilgili açıklamasına, “Çağdaş bir devlet yurttaşlarına din dayatmaz” ifadesiyle başlayan Vedat Çınaroğlu, ayrıca şu görüşlere yer verdi:

“DİB bütçeden aldığı bakanlıklar üstü ödenek ile toplumun üstünde çekilmez bir yük durumuna gelmiştir. Diyanetin Ebussuut dininin, bu karşı devrimci iktidar döneminde sayısı beş bine yakın İHL ile din görevlisi adayı yetiştiriyor. Buna sayısı yüzü aşan İlahiyat Fakülteleri eklendi. Okullarda ilkokullardan başlayarak, orta öğretimde sürüp giden zorunlu din dersleri var. Ebussuut kafalı tarikatlara devlet olanakları peşkeş çekiliyor.

ATA Derneği Başkanı Çınaroğlu'ndan ÇEDES tepkisi

ÇEDES ÖĞRENCİLERİ DİNDEN KOPARACAK
Bütün bunlara karşılık, yetişen gençlerin büyük çoğunluğunun Tanrıtanımaz (Ateist) ya da Dintanımaz(Deist) olduğunu gören dinciler bu durumu geri çevireceklerini sanarak şimdi de ÇEDEV’i yürürlüğe koyuyor, bu gerekçeyle de DİB’e Şeyhülislamlık konumu kazandırmış oluyorlar. İHL’lerinde Dintanımazlığın yaygınlaşmasını bile önleyemeyen dinciler bu yolla, yeryüzünde üretilen bilimle içiçe yaşayan gençleri dincileştireceklerini sanıyorlar. Görecekler ki ÇEDES gençleri iyice dinden koparacak.

DİYANET KAMU SIRTINDAN ATILMALIDIR
Bu işlerin çözümü din ile devletin keskin olarak ayrışmasındadır. DİB Kamunun sırtından atılmalı, Diyanet Vakfı’nın sırtına yüklenmelidir. İsteyen mezhep kendi DİB’ini kendi olanaklarıyla ,kamu denetimi altında,kurup yürütebilmelidir.
İHL kapatılıp ,üretime katkı sağlayacak Orta Uzmanlık Kurumlarına dönüştürülmelidir. Okullardan din eğitimi dersleri kaldırılmalıdır. Din bilgisi evlerde bir de tapınma yerlerinde verilir. Devlet böyle gelişip yükselir, din de kendi alanında gelişir böylece, yok oluşa gidişten kurtulabilir.”

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.