TARİHİ İMZA!

Samsun OMÜ, ‘Tarım ve Hayvancılıkla ilgili Araştırma Merkezi’nin paydaşı olurken Rektör Ünal, “Gelecek açısından umut verici” açıklamasında bulundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Cumhurbaşkanlığınca yürürlüğe konulan 11. Kalkınma Planı’nın hedeflerine yönelik bilimsel ve teknolojik araştırma geliştirme (AR-GE) faaliyetleri yürütülmesi ve faaliyetlerde diğer üniversitelerle iş birliği yapılması kapsamında ‘Kaba Yemde Çayır-Mera ve Yem Bitkileri Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulmasında paydaş üniversitelerden biri oldu. Araştırma Merkezi, Muş Alparslan Üniversitesi bünyesinde bulunuyor.

ANKARA’DA ORTAK İMZA TÖRENİ
OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç ve Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın paydaş rektörler olarak katılım ve destekleriyle faaliyete başlayan Merkez, tarım ve hayvancılık alanında pek çok çalışmanın üssü olacak. Kurulan merkeze dair ortak imza töreni ise ilgili 4 üniversite rektörünün katılımıyla 5 Ekim 2021 tarihinde başkent Ankara’da yapıldı.

REKTÖR ÜNAL: GELECEK ADINA UMUT VERİCİ
Merkezin paydaş rektörlerinden OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, ortaya çıkan iş ve güç birliğinin önemine atıfta bulunarak “Farklı bölgelerdeki üniversitelerin bir araya gelip güçlerini birleştirmesi, üretime katkı sağlaması, AR-GE çalışmalarını tek bir hedefe yönelik olarak planlaması gelecek açısından umut vericidir” dedi.

4 ÜNİVERSİTENİN İŞ BİRLİĞİNDE
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından kadro, proje ve finans desteğinin verileceği Merkezdeki çalışmalar, 4 üniversitenin iş birliği ve ortaklığında yürütülecek. Merkezde, hayvancılık sektörünün en önemli ihtiyacı olan kaliteli kaba yemin ham maddesi olarak çayır-mera ve yem bitkileri hususunda AR-GE projelerinin geliştirilmesi planlanıyor.

ALANINDA UZMAN İSİMLER
Çayır-mera ve yem bitkileri konusunda tecrübe ve birikimleriyle öne çıkan OMÜ öğretim üyesi Prof. Dr. İlknur Ayan, Çukurova Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rüştü Hatipoğlu, Dicle Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Başbağ ve Muş Alparslan Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yaşar Karadağ kurulan Merkezde görev yapacak isimler arasında bulunuyor.

Sibel TOPAL

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.