Türkiye’de ilk: Bafra’ya fındık çiftliği

Bafra İlçesi’nde temelleri 3 yıl önce atılan tamamen makinekli tarıma uygun fındık çiftliğinde kilo maliyeti 2-2,5 TL’ye düşecek

15.08.2017
A+
A-

Dünya üretim ve ihracatının büyük kısmını karşılayan Türkiye’de gerçek manada bir fındık çiftliği, Samsun’da kuruluyor.  Samsun’un Bafra İlçesi’ne bağlı 150 rakımlı Köstereli Mahallesi’nde 3 yıl önce Şükrü Güngör Köleoğlu tarafından yaklaşık 300 dönümlük arazi üzerine kurulan Türkiye’nin ilk fındık çiftliğinin koordinatörlüğünü eski Giresun Ziraat Odası başkanlarından ve Keşap Fındık Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Özer Akbaşlı yapıyor.

KİLO MALİYETİ 2 TL’YE DÜŞECEK

2014 yılında çalışmalarına başlanılan çiftlikte üretimin her aşamasında tamamen makineli sistemin kullanıldığını dile getiren Akbaşlı, “Damla sulama sisteminden, hastalık ve zararlılarla mücadele, toplama, harmanlama, kurutma ve depolama tamamen makinelerle yapılacaktır. Bu sistemle de bir kilogram fındığın maliyeti dolar üzerinden 65 cent, yani Türk parası hesabıyla bugün yaklaşık 2-2,5 liradır”

KARADENİZ’E ÖRNEK OLACAK

Çiftlik sahibi iş adamı Şükrü Güngör Köleoğlu ise iyi tarım ve modern uygulamalar olmak üzere birçok yeniliğin hayata geçirildiği çiftlikle, makineli tarım ile maliyetleri asgari seviyeye indirilebileceğini ortaya koyarak örnek olmayı hedeflediklerini belirtti. Köleoğlu, Türkiye’nin dünyada söz sahibi olduğu böylesi bir ürünü gerçek manada önemseyerek, değer vermesi gerektiğini vurguladı. Köleoğlu, fındık üretim, ticaret ve ihracatının bilinçli ve planlı bir şekilde yapılması halinde hem üreticilerin, hem de ülkenin bu üründen sağlayacağı kazanımların da artacağını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.