‘Üstü bitti, demek sıra geldi toprağın altına’

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un, “İlgiyi artırmak bakımından belki bazı yerleri, ‘Burayı alın, yapın, ortaya çıkarın, işletin’ demek suretiyle kazı alanlarının özelleştirilebileceğini söylediğini belirterek, ‘Üstü bitti, demek sıra geldi toprağın altına’ diye konuştu

23.01.2018
A+
A-

“ÜSTÜ BİTTİ SIRA ALTINDA”

Bu sözlerin, kontrolsüz bir alan ortaya çıkaracağını iddia eden Tufan Akcagöz, “Anadolu topraklarının bereketini, arkeolojik açıdan zenginliğini bilmeyen yoktur. Kültür Bakanı, bu durumu hiç hesaba katmadan, sanki babasının bağından üzüm bağışlar gibi pervasızca açıklama yapıyor. Sayın Bakan, ‘devletin 30 senede yaptığını özel sektör, üç dört yılda yapabilir’ demekle, bu işleri hiç bilmediğini ortaya koyduğu gibi, bilimsel olarak bu işe yıllarını vermiş bilim insanlarını da tahkir etmektedir. Bilimsel olarak, kendini bu işe vakfetmiş, hayatını bu işe vermiş bilim insanlarının emeğini görmezden gelmek, sanki ağır çalışılıyormuş havası yaratmak doğru değil.  Kültür Bakanı bu sözleri şayet boşuna söylemediyse, bu alandaki ulusal ve uluslararası mevzuata da uygun hareket etmek zorundadır. Anadolu toprakları bize ait olabilir ama kültür varlıkları evrensel bir kültür ürünüdür. Kazı ürünleri, arkeolojik ürünler, tüm insanlığın ortak değeridir. Bu iş, özel kurumlara devredilemez. “ dedi.

”HÜKÜMET, TOPRAĞIN ALTINA GÖZ DİKTİ”

 

Özelleştirme fikrinin ortaya atılmasının, kamuoyunda ciddi şüpheler uyandırdığını ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, “Millet olarak buna tepki göstermeliyiz. İktidara geldiklerinden bu güne kadar, kamuya ait ne varsa özelleştirme adı altında yandaş iş adamlarına veren hükümetin, Anadolu toprağının arkeolojik açıdan zenginliğini de rant kaynağı olarak görmesi pekala mümkündür. O nedenle, 2.Abdülhamid’in ‘Efes Antik Kenti’ ni, ‘altınlar bizim, gerisi sizin’ diyerek Almanlara vermesi gibi, bugün de bu anlayışla özelleştirme işine girersek, acaba hangi yandaş iş adamı cukkayı doğrultacak diye düşünmek, işten bile değildir. Kamuya ait olan, kamunundur. Birilerinin, şahsi kazancı için kurban edilemez. Bu  açıklamalar, bir kültür bakanına yakışmadığı gibi, şayet bilinçli olarak söylenmiş bir sözse, derhal bundan vazgeçilmelidir. Kültür varlıklarında gözü olanları heyecanlandıracak bu tarz yaklaşımlar, Anadolu gibi kültürler diyarına yapılacak en büyük kötülük olacaktır. Bu toprakların ilk ev sahibi biz değiliz. Bizden önce de binlerce yıl geçmişi olan bu toprakların, dünya ortak mirası olarak kabul edilecek onlarca arkeolojik ürüne ev sahipliği yaptığı herkesin malumudur. Bu nedenle, Numan Kurtulmuş’un dili sürçmüş olabilir diye düşünüyorum. Bu kötülüğü, bu memlekete yapacaklarına ihtimal vermek istemiyorum.” diye sözlerini tamamladı.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.