‘UTANMAZ ADAM!..’

İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’i ‘utanmazlıkla’ suçladı

'UTANMAZ ADAM!..'

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in, piyasa değeri yaklaşım 7.5 milyon lirayı bulan bir aracı ‘makam aracı’ olarak kullanmaya başlaması, tartışmaları da beraberinde getirdi.

'UTANMAZ ADAM!..'

‘UTANMAYACAĞINI ANLAMIŞTIK ZATEN…’
İYİ Parti Grup Başkanvekili TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Samsun Milletvekili Erhan Usta, konuyla ilgili sosyal medyada sert bir mesaj yayımlayarak Başkan Mustafa Demir’i eleştirdi. Demir, resmi twitter hesabından, “Belediyenin milyarlarca borcu varken, Samsun Bşb Bşk @mustafademirbsb, kendisine 7,5 milyon TL’lik Audi A8 almış. Hem de devlete ödenecek KDV’den kaçırarak! Bu arkadaşın utanmayacağını, şehit ailesinden 20 bin TL mezar parası aldığında anlamıştık zaten. Şaşırmıyoruz!…” paylaşımında bulundu.

'UTANMAZ ADAM!..'

’30 MİLYONA 56 ARAÇ ALDIK’
2022 model Audi A8 Long marka lüks makam aracı almasına gelen tepkiler üzerine Başkan Mustafa Demir meclis toplantısında açıklamalarda bulunmuştu. Tek araç değil, belediye şirketlerine 30 milyon TL’lik araç alındığını ifade eden Demir, şöyle konuşmuştu:

“Şu anda bizim Anakent ve Kültür A.Ş. var. Toplam karı 26 milyon. Arkadaşlar şirketlerimizin bu vergilerini, KDV ödemelerini biz para olarak ödeyeceğimize belediyenin ihtiyaç duyduğu araçlardan aldık. Bunlardan biri Audi marka makam aracı. Farkındaysanız aşağı yukarı 8 aya yakın kiralık araçla dolaştık. Araç yedeğimiz yok. Ankara’dan biri geldiğinde görevlendirilecek araç yok. Toplam bedel 30 milyona 56 araç alındı. Biz aslında bu araçları 12 milyona mal etmiş oluyoruz. Daha önce bu yapılmıyordu. Vergiler KDV’ler ödeniyordu. SAMULAŞ’ın vergi ve KDV ödemesi var. Kültür A.Ş’de bu tür bir şey yok. Alıp sattığı her şeyden KDV doğuyor.

Biz bu 3 şirketi bir şirket çatısı altında birleştirip kendi içerisinde vergi mahsuplaşmasını sağlayacağız. Şirketlerimizin vergi ödemelerini para olarak ödeyeceğimize, belediyemize ihtiyaç duyduğu araçları alarak değerlendirelim istedik. Şirketler de bunu belediyeye kiralayacak. İleride de, vergi vermek yerine, belediyeye bu şekilde araç almaya devam edeceğiz.”

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.