YEDAŞ’a tepki: ‘BU ZULMÜ DURDURUN!..’

YEDAŞ’ın elektrik abonelikleri üzerinden Samsun’daki çiftçilere ‘kaçak elektrik’ cezası kestiğini belirten CHP’li Neslihan Hancıoğlu, “Çiftçimize yapılan bu zulüm derhal durdurulmalıdır” dedi

YEDAŞ’a tepki: 'BU ZULMÜ DURDURUN!..'
10.03.2023
A+
A-

Samsun’daki çiftçiler, tarım arazilerini sulamak için aldıkları elektrik aboneliklerini önceden birden fazla tarlasında kullanabiliyorken yapılan değişiklikle her tarla için ayrı elektrik saati bulundurma zorunluluğu getirildi. YEDAŞ’ın, bu koşulu yerine getirmeyen çiftçilere, ‘kaçak elektrik’ten tutanak tutup binlerce lira ceza kesmesi büyük tepki yarattı.

ÇİFTÇİLERİN TEPKİSİ: Çalık Grubu’na bağlı YEDAŞ Samsun Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan uygulama, Samsun’un Alaçam, Bafra, Çarşamba, Terme, Tekkeköy ve diğer ilçelerinde tarımla uğraşan çiftçilerin tepkisine yol açtı. İcra takibi başlatılmasına tepki gösteren çiftçiler, YEDAŞ’a gelerek itiraz dilekçesi verdi.

‘BU UYGULAMA DERHAL DURDURULSUN’
CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, bu uygulananın Samsun ve ülke tarımına darbe vurmak olduğunu belirterek, uygulamaya derhal son verilmesini istedi. ‘Kaçak elektrik kullanımı’ söz konusu olmadığı halde bu kapsamda ceza kesilmesinin çiftçilere yapılmış büyük bir haksızlık olduğunun altını çizen Hancıoğlu şunları söyledi:

“Çiftçimiz, kullandığı elektriğin parasını zaten ödüyor. Ortada, kaçak kullanım diye bir şey yok. Ancak dağıtım şirketi, sayaç satmak, abone sayısını arttırmak için bu yola tevessül ediyor. Çiftçimizin sırtına yeni ekonomik yükler yüklemeye çalışıyor.Ülkemizdeki yanlış uygulamalarla zaten bitme noktasına getirilmiş olan tarıma,şimdi bir de elektrik dağıtım şirketlerinin bu akıldışı dayatmaları darbe vuruyor. Ülkemizde tarımsal üretimin devamlılığını sağlamak için, üreticimizin hakkını hukukunu korumak için bu yanlış tasarruftan bir an önce vaz geçilmelidir. Çiftçimize yapılan bu zulüm derhal durdurulmalıdır.”

Nisanur ÖZYURT

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.